İşkenceyi ‘görmeyen' doktor ağır cezalık

  • Giriş : 01.09.2006 / 00:00:00

Uşak’ta 11 işkence mağdurunun muayenelerinde gerekli özeni göstermedikleri iddia edilen üç doktor ağır cezada yargılanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mağdurların şikâyeti üzerine doktorlar hakkında önce asliye ceza mahkemesinde dava açıldı. Ancak söz konusu mahkeme davanın ağır cezada görülmesine karar verdi. Uşak Ağır Ceza Mahkemesi’ne devredilen dava dosyasında; doktorlar hakkında, resmî belgede sahtecilik, görevi ihmal ve gecikme suçlarından 3 aydan 10 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Doktorlardan biri ayrıca, işkence gören kişinin yerine, sağlıklı bir vatandaş üzerinden ‘İşkence yok’ raporu düzenlemekle suçlanıyor ve hakkında 3 ile 10 yıl arasında hapis isteniyor.

Doktorları mahkemelik eden işkence olayı beş yıl önce yaşandı. Uşak’ın Sivaslı ilçesine bağlı köylerden koyun çaldıkları iddiasıyla jandarma, 11 köylüyü gözaltına aldı. Dört gün boyunca sorgulanan zanlılar, daha sonra Sivaslı Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Görevli doktorlar A.Y., H.G. ve Ö.Ö., zanlıları muayene edip raporlarını hazırladı.

Daha sonra köylüler, gözaltındayken işkenceye maruz kaldıklarını söyleyerek jandarmalar hakkında suç duyurusunda bulundu. Uşak Ağır Ceza Mahkemesi’nde astsubaylar için açılan dava, çeşitli cezalar verilerek 2006 Mayıs ayında sonuçlandı. İşkence yapan astsubaylara 5 aydan 1 yıla kadar değişen hapis cezaları veren mahkeme daha sonra bunları para cezasına çevirdi.

Jandarmalarla ilgili işkence davası sürerken 11 köylüden 7’si, “Jandarmada darp edildiklerini ve kötü muameleye maruz kaldıklarını beyan etmelerine rağmen muayenelerinde yeterli özen gösterilmediği’ gerekçesiyle doktorlar hakkında suç duyurusunda bulundu. Üç doktor hakkında görevi ihmalden Sivas Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkeme daha sonra mağdur N.D.’nin raporunun başka biri üzerinden verilmesinde parmağı olduğu gerekçesiyle doktor A.Y., astsubaylar H.Ö. ile B.D. ve köylü E.K. hakkında açılan davaları birleştirdi. Yaklaşık 2 yıl Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava, 2005 yılı içinde farklı bir mecraya girdi. Mahkeme, sanıkları yargılama yetkisinin Uşak Ağır Ceza Mahkemesi’nde olduğuna hükmetti. Mahkeme, doktor A.Y.’yi ‘resmî belgede sahtecilik’ suçu ile yine doktorlar A.Y., H.G., Ö.Ö.’nün ‘memuriyet görevini yapmakta ‘ihmal ve gecikme’ suçlarının ‘ağır ceza’lık olduğuna karar verdi. Şimdi A.Y., 3 yıldan 10 yıla, H.G. ve Ö.Ö. de 3 aydan 1 yıla kadar ceza istemiyle yargılanıyor. Aynı davadaki 2 astsubay ile sanık köylü E.K.’nin de 765 sayılı TCK’nın 342. maddesi gereğince ‘resmî belgede sahtecilik’ suçundan 2 yıldan 8 yıla kadar ağır hapis istemiyle yargılanmasına devam ediliyor. Davanın ikinci duruşması 9 Kasım’da yapılacak. İşkenceye maruz kalanlardan biri olan N.A., doktorların karşısına elleri ve gözleri bağlı olarak çıktıklarını söyleyerek, “Doktorlar ‘Şikayetiniz ne?’ diye sordu. Biz de işkenceye maruz kaldığımızı söyledik. Ama bizimle ilgilenmediler. Gözümüzü ve ellerimizi çözdürmediler.’’ dedi. Şu an tutuksuz yargılanan doktor A.Y.’nin avukatı Kemal Kırlangıç, davanın halen devam ettiğini söyleyerek, “Sivaslı Asliye Ceza Mahkemesi, dosyayı yetkili diye Uşak Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Yoksa cezanın azlığından çokluğundan değil.” dedi. Kırlangıç, işkence gördüğü halde yerine sağlıklı biri götürülerek ‘işkence yok’ raporu alınan N.D.’nin kendilerine gelerek “muayene oldum” açıklaması yaptığını söyledi. İddialarla ilgili görüşünü almak istediğimiz N.D.’ye ulaşamadık. Melik Evren, Uşak

İşkencenin önlenmesi için zihniyet değişikliği şart

Türkiye’de gerçekleşen olumlu düzenlemelerden sonra uygulamada bazı sorunların hâlâ devam ettiğini dile getiren Muzlum-Der Genel Başkan Yardımcısı Halit Çelik, ‘’Ciddi yaptırımlar getirilmesine rağmen kolluk kuvvetlerinde münferit hadiselerin yaşanması olayın sadece yasalarla engellenemeyeceğini gösterdi. Çözümün önemli bir parçası da zihniyet değişimidir. Yargıya güven meselesidir.’’ şeklinde konuştu. Çelik, davanın asliye cezadan ağır cezaya alınması konusunda ise şunları söyledi: ‘’Eğer suç, mahkemenin yetkisini aşacak kadar ağırsa ağır ceza mahkemesine devredilir. Asliye ceza mahkemesi, suçlanan maddelere bakıp yetkinin ve yargılama görevinin ağır cezaya ait olduğuna karar vermiş. Görevsizlik vererek davayı bir üst mahkemeye havale etmiş.’’

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious