İskenderun'da kimyasal atık iddiası

İskenderun'da kimyasal atık iddiası.2897
  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

Hatay'ın İskenderun ilçesinde, denizi kirlettiği gerekçesiyle Belize bandıralı ''Belize City'' adlı gemiye 367 bin 986 YTL idari para cezası verildiği ve cezanın tahsil edildiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İskenderun Kaymakamı Cengiz Horozoğlu, yazılı açıklamasında, İskenderun TCDD Limanı'nda demirli bulunan 9 bin 965 gros ton ağırlığındaki geminin acentası ve işletmecisi olan International Denizcilik Grup ve Ticaret Limited Şirketi'ne, 2872 sayılı Çevre Yasası'na muhalefet suçu nedeniyle idari para cezası uygulandığını kaydetti.

Horozoğlu, açıklamasında, toplam 367 bin 986 YTL tutarındaki cezanın, ''geminin atıklarını alıcı ortama bırakması'' nedeniyle Hatay Çevre İl Müdürlüğü tarafından uygulandığını ve tahsil edildiğini, geminin limandan ayrılması için bir sakınca kalmadığını ve çevreye zarar veren gemilere de aynı biçimde idari ve adli cezaların uygulanmasının sürdürüleceğini vurguladı.

Öte yandan İskenderun Cumhuriyet Savcılığı'nca, gemi kaptanının ifadesinin alındığı ve ceza davasının açılmasının beklendiği öğrenildi. Kentteki feyezan kanalında 12 Kasım tarihinde belediye zabıta ekiplerince içinde kimyasal atık olan çuval ve bidonlar bulunmuş, bunların, İskenderun Limanı'nda bakım ve onarımı yapılan ''Belize City'' adlı gemiden çıkarıldığı belirlenmişti

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious