İskenderun'da turizm masaya yatırıldı

  • Giriş : 16.03.2007 / 00:00:00

Turizm Bakanı Atilla Koç'un gezi programı öncesi İskenderunlu turizimciler bir araya geldi. Bakan Koç, 15 Nisan tarihinde Hatay'ı ziyaret edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İskenderun'a bağlı Karaağaç beldesinde bulunan Camsin Otel'de biraraya gelen turizmciler burada ilçenin turizminin harekete geçmesi için görüş alışverişinde bulundu.

İskenderun Turizm Derneği Başkanı Aydok Mısırlıoğlu, toplantıda ilk olarak söz alarak, İskenderun'un turizim yönünden çok önemli bir konuma sahip olduğunu özellikle deniz ve yayla turizmi bakımından potansiye bir şehir olduğuna dikkat çekti.

Ardından söz alan İskenderun Kaymakamı Cengiz Horozoğlu, son günlerde İskenderun turizmi için önemli gelişmeler olduğuna dikkat çekerek, "İskenderun Balıkçı Barınağı'nın bir bölümü Yat Limanı olacak. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'ndan bu konu ile ilgili onay alındı. Bunun yanında İskenderun yamaç paraşütü için son derece önemli bir konuma sahip, bu nedenle yamaç paraşütünün yapılacağı Su Çıkağı köyüne giden yolu da asfalt yapacağız. İskenderun'u dünyaya tanıtacak olan yamaç paraşütü faaliyeti için Su Çıkağı köyünün üst tarafında bulunan 15-20 dönümlük bölümün Orman Bölge Müdürlüğü'ne teklif edildi. Yakın bir zamanda Gençlik Spor İl Müdürlüğü'ne tahsisinen ardından Su Çıkağı köyüne tesisler yapılacak." dedi.

İskenderun'un yayla turizmi açısından da son derece önemli bir konuma sahip olduğuna dikkat çeken Kaymakam Horozoğlu sahil ile yaylalar arasına özel araçlarla yarım saat gibi kısa bir sürede ulaşıldığına dikkat çekerek şunları söyledi; "Yaz aylarında sıcaktan bunalan ve yaylalara giden vatandaşlarımızın sayıları oldukça fazla. Yaylalarımızın turizme kazandırılması için de önemli projelerimiz var. Bu yaylaları değerlendirmek lazım, denizlerimizi, konaklama yeme içme tesislerimizi yenileme ve modernizasoyonu yapabiliriz. Sezon açılmadan önce tüm turizimcilerimiz üzerine düşen görevi yapmalı."

İskenderun'un deniz şehri olduğunu ancak, su sporlarından yeterince istifade edilmediğine dikkat çeken Kaymakam Horozoğlu sözlerine şöyle devam etti: "İskenderun'da su üstü denizsporlarına da önem vermeliyiz. Deniz şehri olmamıza rağmen yeterince değerlendirilemiyor. Keza yelken sporu da sektör haline gelmesi gerekiyor. Su altı dalışları münferitte olsa yapılıyor ancak gerçek anlamda yapılamıyor. Dünyanın en güzel karides ve kaya balıkları İskenderun Körfezinde yaşıyor. Bu deniz ürünlerini dünyaya tanıtmak için turizimcilerimizin girişimleri var. İskenderun'un turizm yönünden önü açık, İnşaallah önümüzdeki günlerde daha önemli gelişmeler olacak."

Yapılan konuşmaların ardından geçtiğimiz günlerde İstanbul'da düzenlen Emit Fuarı'na katılan İskenderun Turizm Derneği'ne katkılarını esirgemeyen ve İskenderun turizmini İstanbul'da tanıtımına katkı sağlayan, turizm işletmelerine teşekkür belgeleri dağıtıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious