İskenderun'da zehirli varil iddiası

İskenderun'da zehirli varil iddiası.9666
  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

İskenderun'un Yıldırımtepe Mahallesi'ndeki Feyezan Kanalına atılan ve zehirli olduğu iddia edilen varillerin kaçırıldığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hatay'ın İskenderun Limanı'nda bakım ve onarımı yapılan Belize bandıralı 9 bin 965 gros ton ağırlığındaki "Belize City" adlı gemiden, henüz niteliği bilinmeyen kimyasal maddelerin Yıldırım Tepe Mahallesi'nde bulunan Feyezan Kanalındaki boş araziye bırakılmasının ardından olaya İskenderun Belediye Çevre Müdürlüğü el attı. Zehirli varillerin önce üzeri kapatıldı, ardından da kaçırıldığı iddia edildi.

3 Kasım 2006 tarihinde İskenderun Limanı'na gelerek, bakım ve onarımı gerçekleştirilen Rus personelli "Belize City" adlı gemiden yüklenerek götürüldüğü iddia edilen atıklar Feyezan Kanalında atılmasını gören çevre sakinleri durumu hemen yetkililere haber verdiler. Zift maddesi görünümündeki atıkların, gemi yetkilileri veya bakım onarım yapan firma çalışanları tarafından atılıp atılmadığı araştırılıyor.

Feyezan Kanalındaki varil ve çuvallardan bazılarının kimliği belirsiz kişiler tarafından içindeki demir parçalarını satmak için alındığı belirlenirken, kalanların üzeri önce toprakla örtüldü, daha sonra olay yerinden kaçırıldı.

Öte yandan yetkililer, konuyu araştırmak üzere olay yerine gelerek inceleme başlattı ve atıktan numuneler aldı.

Hatay Sağlık İl Müdürü Bilal Doğan da, olayın kontrol altında olduğunu ve yetkililerle görüştüklerini bildirdi. İskenderun Kaymakamı Cengiz Horozoğlu ise olayın bir çevre sorunu olduğunu ve belediye ekiplerinin gerekli yasal işlemleri başlattığını belirterek, "İskenderun Kaymakamlığı, Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ve Sağlık Müdürlüğü olarak konuyu çok yönlü araştırıyoruz. Atılan madde her ne olursa olsun, umuma açık halkın yaşadığı bir yere atılması yasalara aykırı. Atılan maddenin zehirli olmasından ziyade rast gele açık bir alana atıldığı için yetkili birimlere gerekli yasal işlem yapılacaktır. Halkımızın sağlığı ile oynamaya hiç kimsenin hakkı yoktur." dedi.

Atıkların yanında oynayan Burhan Daşgı (13) ise "Sabah saatlerinde buraya gelerek bu siyah maddeyi önce döktüler daha sonra da toprakla üzerini kapatıp gittiler." dedi.

İskenderun Kaymakamı Cengiz Horozoğlu, Hatay İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin Feyezan Kanalına atılan atıklardan numuneler alarak tahlil yapacaklarını ve inceleyeceklerini sözlerine ekledi.

İskenderun Belediye Zabıta Müdürü Cengiz Ceyner ise liman içine müdahale yetkililerinin olmadığını, durumu Kaymakamlığa resmi yazıyla bildireceklerini, muhtemelen sözkonusu firma ve gemi hakkında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından inceleme başlatılacağını söyledi.

Sabah saatlerinde Feyezan Kanalında bulunan ve üzeri toprak ile örtülen siyah maddelerin olduğu yere gelerek yeniden inceleme yapmak isteyen zabıta ekipleri, dökülen malzemeleri yerinde göremeyince şaşkına döndü. Belediye zabıta ekipleri, kimyasal atık olduğu iddia edilen zift görünümündeki maddelerin nereye döküldüğünü bulmak için kent genelinde geniş çaplı araştırma başlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious