İSKİ: Kocaeli'ne su verebiliriz

İSKİ: Kocaeli'ne su verebiliriz.10405
  • Giriş : 27.08.2006 / 00:00:00

85 günlük suyu kalan Kocaeli'nin imdadına İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi yetişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İSKİ, Kocaeli Büyükşehir belediyesinin talep ettiği 3 buçuk milyon metreküp suyu vermek için hazırlık yapıyor. Zaman’ın konuyu gündeme taşımasından memnuniyet duyduğunu belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kocaeli’nin su talebini karşılayacaklarını söyledi. Komşu vilayete daha önce de su verdiklerini hatırlatan İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur da, “Altyapımız var. Talimat gelir gelmez su göndermeye başlarız. Tekirdağ da biz-den su istiyor.” dedi.

Zaman, inşasında ‘devletin zarara uğratıldığı’ mahkeme kararıyla kesinleşen İzmit Yuvacık Barajı’nın su toplama konusunda yetersiz kaldığını dün manşetten duyurmuştu. Haberde, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen’in ‘İstanbul’a da su verileceği’ni açıkladığı barajın işletmecisi firmanın, su yetersizliği sebebiyle, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden kesinti uygulanmasını istediği dile getirilmişti. Bu talebe karşı çıkan belediye, İstanbul’dan su almak için girişimde bulunduğunu açıklamıştı. Konuyu değerlendiren Başkan Kadir Topbaş, “Su sıkıntımız yok. Talebi İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüşüyoruz. Ziyaretimize gelecek. O zaman kararımızı açıklarız.” dedi. Topbaş, eski İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen’in barajın zarar etmesinde sorumluluğu İSKİ’ye yüklemesini haksızlık olarak nitelendirdi. Sirmen’in, İstanbul’a suyu 3-4 kat yüksek bir bedelle satmak istediğini ifade eden Topbaş, “İzmit’ten su almadık. Bu fiyatla alınan suyu İstanbullulara izah edemezdik.” diye konuştu. İSKİ Genel Müdürü Çodur da, İstanbul’un barajlarında 576 milyon metreküp su bulunduğunu, komşu ilin talebinin ise 3,5 milyon metreküp olduğunu söyledi. İstanbul’un barajlarındaki su seviyesi, tek damla yağmur yağmasa bile 2007 yılı haziran ayına kadar yetecek düzeyde. Sefa Sirmen ise 4,7 milyara mal olan ve yapımında yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla açılan dava sonucunda 7 kişinin mahkum olduğu Yuvacık Barajı konusunda Devlet Su İşleri’ni (DSİ) suçladı. CHP’den milletvekili seçildiği için baraj davasında yargılanamayan Sirmen, ‘barajın yanlış yere kurulduğu’ suçlaması üzerine, yeri kendisinin seçmediğini söyledi. Sirmen, projeyi DSİ’nin başlattığını öne sürdü. Barajda su olduğunu iddia eden Sirmen, “Yaptığımız sözleşmede, işletmeci firma Thames Water yılda 142 milyon metreküp su vermek zorunda. Veremediği takdirde parasını karşılayacak.” şeklinde konuştu.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İlyas Şeker ise barajın hiçbir zaman 142 milyon metreküp su veremeyeceğini kaydetti. Şeker şunları söyledi: “Yılda 142 milyon metreküp su alma hakkımız var. Daha önce 100 milyon metreküp su alıyorduk, bu yıl ilk defa 130 milyon metreküp alacağız. Bu rakama ulaşınca işletmeci, sorun çıkartmaya çalıştı. Suyu veremeyeceğini anlayınca uyanıklık yapmaya başladı. Kafasına göre acil eylem planı hazırlıyor. Sözleşmede acil eylem planı yok ki. Biz parasını ödediğimiz suyun tamamını istiyoruz, işletmeci nereden getirirse getirsin, isterse tankerle su taşısın.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious