İSKİ: "Yağış olmazsa su sıkıntısı kapıda"

İSKİ:
  • Giriş : 11.01.2008 / 13:35:00

İstanbul'da son yağışlardan sonra barajlardaki doluluk oranı yüzde 26'ya yükseldi. Ancak geçtiğimiz yıl ocak ayında doluluk yüzde 56 düzeyindeydi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, baharda yağış olmazsa yaz aylarında su sıkıntısı yaşanabileceğini söyledi.

Aralık ve ocak başında yağan yağmur ve karla rahatladı ancak şubat, mart ve nisan için öngörülen yağış İstanbul için hayati önem taşıyor.

"Yağış gelmezse geçen yıldan kötü olur" diyen Vural, İstanbul barajlarında temmuz ayına kadar yetecek su olduğunu belirtti.

İSKİ 2008 yazını rahat geçirmek için bir yandan hava raporlarını takip ediyor, bir yandan da kente su sağlayacak başta Melen projesi olmak üzere tüm imkanlarını zorluyor.

Genel Müdür Vural, su havzalarındaki kamulaştırma için ayrılan bütçenin de kente su taşımak için kullanılacağını söyledi.

Vural, "15-16 milyon YTL olursa kamulaştırma yapılır. 2008'de kamulaştırmaya para harcamak istemiyoruz. İstanbul'a su getirecek projelere para ayırıyoruz" diye konuştu.

İSKİ Genel Müdürü, geçen yıl yüzde 15 su tararrufu yapan İstanbullulardan tasarrufu alışkanlık haline getirmelerini istedi. Vural, "Vatandaşlar gelişigüzel su harcamasınlar. Su tasarrufu devam etsin" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious