İSKİ yıkım kararı almıştı ama yıkamıyor

İSKİ yıkım kararı almıştı ama yıkamıyor.15017
  • Giriş : 07.07.2009 / 12:51:00

İSKİ, gerekli güvenlik önlemleri sağlanmıyor diye yıkımı gerçekleştiremiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çatalca'da işadamı Mehmet Kurt'a ait olan "Kurt Harası" içinde bulunan bir yapının su havzasında olduğu için 2007 yılında yıkımına karar veren İSKİ, gerekli güvenlik önlemleri sağlanmıyor diye yıkımı gerçekleştiremiyor.

İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, yıkım için jandarmadan güvenlik talep ettiklerini ancak bunun yerine getirilmediğini söyledi. Yıkım için kararlı olduklarını söyleyen Vural, valiliğe başvurup yeni bir güvenlik talep edeceklerini kaydetti. 250 bin metrekarelik bir alan üzerine 1995 yılında kurulmaya başlanan hara bu özelliğiyle Türkiye'nin en büyük harası olarak biliniyor.

Hara içerisinde bazı yapıların 2007 yılında yıkılmasına karar verilmesinin ardından İSKİ, gereğinin yapılmasını hara yetkililerine bildirdi. Ancak çiftlik çalışanları tebliğ kararını kabul etmediği gibi başta malikane olmak üzere haradaki diğer yapıların inşaatına devam edildi.

İSKİ tarafından hazırlanan rapora göre hara içindeki bazı yapılar koruma altına alınan Değirmen Deresi'nin "dere mutlak koruma" alanında bulunuyor.

İş adamı Mehmet Kurt'un Çatalca Dağyenice köyünde yaptırdığı "Kurt Harası" hakkında, içindeki bazı yapıların Baraj Havzası Dere Mutlak Koruma Alanı'nda kaldığı gerekçesiyle 2007 Nisan ayında alınan yıkım kararı, aradan geçen zamana karşın uygulanmadı. İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, güvenlikleri sağlanmadığı için bugüne kadar yıkımı gerçekleştiremediklerini söyledi. Bölgenin jandarma bölgesi olduğunu belirten Vural, jandarmanın güvenlik taleplerini yerine getirmediğini öne sürdü. Söz konusu yıkımı yapmaya kararlı olduklarını söyleyen Vural, önümüzdeki günlerde Valiliğe başvurarak güvenlik için görevlendirme yapılmasını isteyeceklerini belirtti.

Çevre sakinlerinden Ahmet Akbak, yıkım kararına rağmen harada yeni yapılar inşa edildiğini söyledi. Eski bir gazeteci olan Akbak, yetkililerin kaçak inşaata göz yumduğunu, ilgili makamlara yaptıkları başvurulardan bugüne kadar sonuç alamadıklarını ifade etti.

Türkiye'nin en büyük harası

250 bin metrekarelik bir alan üzerine 1995 yılında kurulmaya başlanan hara, Türkiye'nin en büyük harası olarak biliniyor. Hara içerisinde bazı yapıların 2007 yılında yıkılmasına karar verilmesinin ardından İSKİ, gereğinin yapılmasını hara yetkililerine bildirdi. Ancak çiftlik çalışanları tebliğ kararını kabul etmediği gibi başta malikane olmak üzere haradaki diğer yapıların inşaatına devam edildi.

İSKİ tarafından hazırlanan rapora göre hara içindeki bazı yapılar koruma altına alınan Değirmen Deresi'nin "dere mutlak koruma" alanında bulunuyor. Yine raporda bahse konu yapılardan eski inek ahırı, şu an samanlık olarak kullanılan yer, idari bina, bekçi kulübesi ve boş at ahırı koruma altına alınan Değirmen Dere'nin mutlak koruma alanında; at harası, koğuş ve garajın ise koruma altına alınan derenin mutlak koruma alanının dışında kaldığı belirlenmiştir deniliyordu.

HABERTÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*