İSKİ'de Dilara operasyonu

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

5 yaşındaki Dilara Dumru'nun rögar çukuruna düşerek ölümü üzerine, İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur görevinden alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 5 yaşındaki Dilara Dumru'nun rögar çukuruna düşerek ölümü üzerine, İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur'u görevden aldı. Başkan Topbaş, Saraçhane'deki belediye binasında konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Üç hafta önce Tavukçu Deresi ile ilgili Genel Sekreter Yardımcım Mevlüt Vural'a o bölgeden geçerken gördüğüm eksikliklerden bahsettim, ikaz edilmesini gerekli güvenlik tertibatının alınmasını söyledim. Genel Sekreter Yardımcımız, İSKi Genel Müdürü ve yüklenici firmanın sahiplerini sözlü olarak uyardı”dedi.

SÖZLEŞME İPTAL EDİLDİ

Başkan Kadir Topbaş ayrıca, yüklenici firmanın Tavukçu Deresi'ndeki işiyle ilgili yaptıkları ihale sözleşmesinin feshine karar verdiklerini belirterek, “Bu fesih iki yıl kamu kurum ve kuruluşlarında ihaleye giremez anlamına giriyor” şeklinde konuştu.

TALİMAT BAŞBAKAN'DAN

Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün sabah Kadir Topbaş'ı telefonla arayarak konuyla ilgili hassasiyetlerini dile getirdiği belirtildi. Erdoğan Topbaş'a “Bu konu kamuoyunun vicdanını rahatsız etti. Konunun takipçisi olun ve ne gerekiyorsa yapın” dedi. Erdoğan'ın bu sözleri üzerine yol yapımını üstlenen firmanın üç yetkilisinin tutuklanmasının ardından, İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur da görevden alındı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Altyapı Koordinasyon Müdürlüğü'nün, 7 Aralık 2006'da, vatandaşların can ve mal güvenliğinin, şehir içi trafiğin akışının güvenle sağlanması için alınması gereken tedbirlerle ilgili İstanbul'daki tüm müteahhit ve kontrol teşkilatına yazı yazdığı ortaya çıktı.

ÇODUR: UYARILMADIM

İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur ise görevinden alınmasının ardından, basın toplantısı yaptı. Kendisine Büyükşehir Belediyesi tarafından herhangi bir uyarının yapılmadığını belirten Çodur, “Keşke benim gibi yüz genel müdür görevden alınsa da küçük yavru geri gelse. Ben de babayım. Ölen çocuğun acısını yüreğimde hissettim. Ama şunu bilmenizi isterim. Bu konuda kurum olarak da Genel Müdür olarak en ufak ihmalim söz konusu değil” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious