İSKİ'den skandal görüntüler için açıklama

İSKİ'den skandal görüntüler için açıklama.14900
  • Giriş : 03.06.2009 / 20:29:00

Dün Sultanbeyli'de su kaynaklarına yakın yerlerdeki kaçak yapıların yıkımı sırasındaki görüntüler ve iddialar için İSKİ'den açıklama geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kurumdan yapılan açıklama şöyle:

2 Haziran 2009 tarihinde Sultanbeyli İlçesi Mecidiye Mahallesi Dere Mutlak Saha'da yapılan Ömerli içmesuyu kaynağına su sağlayan Uzundere'nin Mutlak Koruma Alanı'nda kaçak yapıların yıkımı esnasında vatandaşlarımızın mukavemet göstermesi üzerine bazı olumsuz görüntüler ortaya çıkmış ve basın-yayın organlarında bu haberler yayınlanmıştır. Yayınlanan bu haberlerde ayrıca Kurumumuz tarafından bir gün önce su bağlandığı ertesi gün yıkıma gidildiği iddiaları da yer almıştır.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki; Kurumumuz, yıkım çalışmalarını İstanbullular'ın geleceği için gerçekleştirmektedir. Su kaynağına giden damarlar kuruduğunda, su kaynaklarına yeterli yağış gelmediğinde içinde yaşadığımız bu şehrin hayatiyetini sürdürmesi mümkün değildir. Yıkım çalışması sırasında ortaya çıkan görüntüler Kurumumuzu da üzmektedir. Ayrıca İstanbullular, tüm iletişim kanalları kullanılarak içmesuyu havzalarına kaçak yapı yapmamaları konusunda sürekli uyarılmakta ve bu tür yapıların yıkılacağı defaatle ihtar edilmektedir. Tüm bu uyarılara rağmen yapılan imar faaliyetleri maalesef milli servetin kaybına sebep olmaktadır.

Basın yayın organlarında yıkılacak yapıya bir gün önce su bağlandığı iddiası doğru değildir. Bölgede su bağlanan yapılar 5216 sayılı Büyükşehir Kanunu yürürlüğe girmeden önce yani 2004 yılından önce yapılan yapılara geçici olarak su verme işlemidir. Dolayısıyla bölgede bu şartları sağlamayan, seçimi fırsat bilerek yapılan kaçak yapılara mukavele işlemi yapılması söz konusu değildir. İçişleri Bakanlığı İl Mahalli İdareler Müdürlüğü'nün 2008 yılında yayınladığı 26413- 46184 sayılı genelgede belirtilen, geçici 11. Maddesine göre ; “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar yapı (inşaat) ruhsatı alınmış ve buna göre yapılmış olup, kullanma izni verilmeyen ve alınmayan yapılara; yol, elektrik, su, telefon, kanalizasyon, doğalgaz gibi altyapı hizmetlerinden birinin veya birkaçının götürüldüğünün belgelenmesi halinde, ilgili yönetmelikler doğrultusunda fenni gereklerin yerine getirilmiş olması ve bu maddenin yayımı tarihinden itibaren başvurulması üzerine, kullanma izni alıncaya kadar ilgili mevzuatta tanımlanan ait olduğu abone grubu dikkate alınarak geçici olarak su ve/veya elektrik bağlanabilmekte bu kapsamda, ilgili belediyeden dağıtım şirketlerine elektriğin kesilmesi talebinin söz konusu olması halinde aboneliği iptal edileceğinden, su ve/veya elektrik bağlanması herhangi bir kazanılmış hak, teşkil etmez.” hükmü gereğince ilgili bölgeye hizmet verilmesi kaçak yapı sahiplerine bir hak teşkil etmemektedir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*