iskilip 'elma' kenti olacak

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Çorum'un İskilip ilçesinde kaymakamlık tarafından bölgenin en büyük meyve bahçesi kuruldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tarihi dokusu, dolması ve geleneksel el sanatları ile tanınan İskilip, artık elmasıyla da adından söz ettirecek. İlçeyi elma merkezi haline getirmek için kaymakamlık ve belediye işbirliği ile yeni bir proje uygulamaya konuldu. Proje kapsamında 200 bin YTL harcanarak bölgenin en büyük meyve bahçesi kuruldu. 125 bin YTL'ye tahsis edilen 15 dönümlük araziye, uzman ziraat mühendisi gözetiminde 5 bin elma, 240 erik ve 160 kiraz fidanı dikildi. Avrupa standartlarında kurulan bahçede özel sulama sistemi ve alanlar kuruldu.

Meyve bahçesi projesi hakkında bilgi veren İskilip Kaymakamı Birol Kurubal, 80 santimetre arayla diktikleri meyve fidanları için oluşturdukları bahçenin kötü hava şartlarına karşı üstünün kapanabildiğini açıkladı. Kaymakam Kurubal, İskilip'in elma kenti olması için kurulan bahçenin örnek olacağını ve ilçe halkı arasında da yaygınlaştırılacağını kaydetti. Yaklaşık 3 metreye kadar büyüyecek olan fidanlardan insan gücü ile meyvelerin toplanacağını belirten Kurubal, gelecek yıldan itibaren meyve almaya başlayacaklarını ifade etti. Projeyi uygulamadan önce çok sayıda bahçeyi gezdiklerini anlatan Kurubal, yapılan yanlışları ve doğruları görüp analiz ederek en güvenli yöntem ve teknikleri uygulamaya çalıştıklarını dile getirdi.

15 dönümlük alandan 100 ton elma alınacağını belirten Kurubal, "Türkiye'nin AB standartlarında meyve üretimi yapması gerekiyor. Bunun için Avrupa'nın aradığı doğal şartlarda yetişen erik ve elma fidanı diktik. Modern tarım şartlarında standartlara uygun meyve üretimi yapacağız. Bu bahçe Türkiye'ye örnek olacak. 15 dönümden gelecek yıl 15 ton meyve alacağız. Beşinci yıldan sonra bu rakam 100 tona çıkacak ve bahçemiz kendini 5 yılda amorti edecek. Pazarlama sorunumuz ise olmayacak" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious