İskilip itfaiyesi artık baca temizlemeyecek

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Çorum'un İskilip ilçesinde belediye tarafından itfaiye teşkilatı bünyesindeki bazı hizmetler özelleştirilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İskilip Belediyesi yaptığı özelleştirme ve hizmet satın alma sistemleri ile araç yenileme yatırımlarını teknik şartname düzenlemeleri ile şirketlere yaptırarak, yenileme masraflarından kurtulma uygulamasını itfaiye hizmetlerinde de devam ettirmeyi amaçlıyor.

İtfaiye hizmetinin özellikle yangın söndürme açısından savunma hizmetleri kadar önemli olduğunu söyleyen İskilip Belediye Başkanı Orhan Öztürk, kurtarma, yangın, Trafik Kazası veya afetlere müdahale gibi işlerin başka kişi veya kurumlar tarafından yapılamayacağını belirtti.

Öztürk, itfaiyenin bu tür asli hizmetleri dışında; cadde ve sokak yıkama, tozlu yolları ıslama, baca temizleme, yüksek katlı binalarda boya, sıva ve eşya taşıma işleri, su sıkıntısı ve kurak zamanlarda şehirde ve şehre yakın su problemi olan yerleşim yerlerine su taşıma, düğün evi önlerinin düğünden önce ve sonrası yıkanma gibi çalışmalarda bulunduğunu kaydetti.

Yapılacak özelleştirme ile itfaiyenin bu tür görevleri bırakacağını ifade eden Başkan Öztürk, özel kişi ve kurumlarca da yapılması mümkün olan bu hizmetler ile ilçede yeni iş kapılarının açılacağını açıkladı.

İtfaiye teşkilatının arama kurtarma çalışmalarını daha profesyonel yapması amacıyla çabaladıklarını kaydeden Öztürk, "Yıllardır itfaiye teşkilatlarının değişik amaçlarda kullanılması nedeniyle şehirlerdeki itfaiye sistemleri eskimiş durumda. Türkiye'de binlerce benzin istasyonunun sahip olduğu tanker filolarının atıl kapasiteleri sulama, cadde ve sokak yıkaması, bağ bahçe sulamaları gibi değişik hizmetlerde kullanılabilir. Bu tür hizmetlerdeki satın alma uygulamaları girişimciler için ciddi bir iş kapısıdır. Normal kamyonlar bazı değişikliklerle sulama veya merdivenli sisteme dönüştürülebilir. Bu şekilde ortaya çıkan kapasitenin yangın vukuunda da anında devreye girerek itfaiye teşkilatlarına ve yangın söndürme çalışmalarına büyük destek sağlayacağı da büyük bir avantajdır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious