'İşkolik devrimci' sona yaklaştı!

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Fidel Castro'yu hasta gören Küba halkını 47 yıldır hayatlarını yöneten bu kişinin bir daha asla olmayacağı düşüncesi sardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Castro da Kübalılara mesajında daha kötüsüne hazırlanmalarını istedi. Doktorları, Küba liderinin birkaç hafta içinde geriye döneceğini; ancak hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını belirtiyorlar.

Küba liderinin yakın yardımcısı ve Küba Ulusal Kongresi'nin başkanı olan Ricardo Alarcon, NBC televizyonuna açıklamasında doktorların, Castro'ya iyilişmek istiyorsa dinlemesi gerektiğini ve emir almaya alışkın olmayan Küba liderinin bu tavsiyeleri dinleyeceğini söyledi. Alarcon "Castro'yu yatağında uzanırken veya otururken hayal edin. Hareket etmiyor, konuşmuyor. Bu hayatında ilk defa oluyor." dedi. Küba liderinin dayanıklılığı, geceleri sekiz saat süren tartışmaları ve konuşmaları ile meşhurdu.


Küba halkı da artık Castro'nun yönetimi başkalarına devretmesi gerektiğini düşünüyor. Havana'da şoför olan Alexis Wilson, "Başkalarının yönetmesine izin vermeli. Yeteri kadar yönetti." diye konuşuyor. Ancak yine de Castro'nun, kendisinden sonra gelecek yöneticilere yol gösterebileceğini belirtiyor. Castro, 31 Temmuz'da yerine geçici olarak kardeşi Raul Castro'yu atamıştı. Birçok Kübalı da Castro'nun gitmesi halinde ülkenin kaos ortamına düşebileceğinden endişe ediyor.

Spekülasyonlara karşı Castro'nun görüntüsü yayınlandı

Küba devlet televizyonu, sağlık durumu hakkında spekülasyonlar yapılmasının ardından Küba lideri Castro'nun görüntülerini yayınladı. Görüntülerde Castro, kardeşi Raul ve Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez ile 80. doğum gününü hasta yatağında kutlarken görülüyor. Önceki gün çekildiği belirtilen görüntülerde Castro'nun güldüğü ve konuştuğu da görülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious