Islak mayo tehlikeli

Islak mayo tehlikeli.8505
  • Giriş : 13.06.2007 / 12:33:00

Erkeklerde uzun süre ıslak mayo ile oturmak, idrar yolları enfeksiyonu ve prostata neden olabiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Atatürk Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Güray Okyar, erkeklerin denizden ya da havuzdan çıktıktan sonra mutlaka mayolarını değiştirmesi gerektiğini belirtti.

Islak mayo ile kalınması durumunda çeşitli hastalıkların oluşabileceğini belirten Prof. Dr. Okyar, "Erkeklerde uzun süre ıslak mayo ile oturmak, idrar yolları enfeksiyonu ve prostata neden olabilir" diye konuştu.

Prof. Dr. Okyar, mayoların hava almayan kumaşlardan yapıldığına da değindi:

"Mayolar naylondan yapılmıştır ve sentetik maddeler içerir. Bu maddeler testislerin hava almasını engeller. Ayrıca genital bölgenin uzun süre ıslak kalması, birtakım hastalıklara zemin hazırlar. Bu nedenle havuz ya da denizden çıkıldığı zaman ıslak mayoların çıkarılıp kuru mayoların giyilmesi gerekir."

Şort tipi iç çamaşır

Dar iç çamaşırlarının da genital rahatsızlıklara neden olabileceğini belirten Prof. Dr. Okyar, "Özellikle pamuklu olmayan iç çamaşırlar, testislerin hava almasına engel olduğu için erkeklerin üreme sağlığında sorun yaratabiliyor" dedi.

Prof. Dr. Okyar, erkeklerin slip yerine şort türü iç çamaşır tercih etmesinin faydalı olacağını kaydetti:

"Slip iç çamaşırlar testisin skrotuma (testislerin bulunduğu torba) baskı yapıyor. Ayrıca pamuklu olmayan slip çamaşırlar genital bölgenin hava almasına engel oluyor. Bu durum bakteri oluşumuna neden oluyor. Bu nedenle şort tipi iç çamaşırların giyilmesi, genital sağlık açısından faydalıdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious