İslam alimlerinden Papa'ya mektup

  • Giriş : 15.10.2006 / 00:00:00

38 İslam alimi ve müftünün, Papa 16’ncı Benedikt’e hitaben kaleme aldıkları açık mektupta Katolik liderinin Müslüman-Hıristiyan gerginliğine yol açan sözlerini yumuşatma çabasını kabul ettikleri bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Açık mektuba imza koyanlar arasında Ürdün Kralı 2’nci Abdullah’ın özel danışmanı Prens Gazi bin Muhammed, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Taba Üniversitesi’nden Şeyh Habib Ali’nin de bulunduğu belirtildi. Mektupta, İslam ile ilgili yanlış anlamaların ortadan kaldırılması için Papa ile teolojik anlamda bir tartışma zemini aranacağı da bildirildi. Türkiye’den İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı’nın imzaladığı mektuba, Mısır, Umman, Özbekistan, Rusya, Bosna, Hırvatistan ve Kosova müftüleriyle, İranlı Ayetullah Muhammed Ali Taşkiri ile Batılı bazı akademisyenlerin destek verdiği bildirildi.

VATİKAN’DAN DİYOLOG MESAJI

Öte yandan Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) Kardinal Tarcisio Bertone, dün Rai2 televizyonunda yayımlanan demecinde, "Papa’nın Türkiye ziyareti de dini yetkililer ve siyasi yetkililerle bir diyalog ve buluşma niteliği taşıyacak" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious