İslam Barış Gücü

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

İKÖ, Ortadoğu'daki gelişmeler üzerine olağanüstü toplantıya çağırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

3 Ağustos'ta Malezya'da yapılacak toplantıya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması bekleniyor. Toplantıda İsrail'e saldırıları durdurarak Lübnan ve Filistin'den çekilmesi çağrısı yapılması ve BM Barış Gücü'ne alternatif olarak İslam ülkelerinin oluşturacağı bir gücün bölgeye gönderilmesi tartışılacak.

57 ÜLKE DAVETLİ

Bölgedeki gelişmeler İslam Konferansı Örgütü'nü harekete geçirdi. İKÖ'nün 3 Ağustos'ta Malezya'da 8 ülkenin katılımıyla yapılacak olan yönetim kurulu toplantısı kapsamı genişletilerek olağanüstü genel kurul toplantısı haline getirildi. Toplantıya ev sahipliği yapan Malezya, İKÖ üyesi 57 ülkenin hükümet ve devlet başkanlarını Ortadoğu sorununu görüşmek üzere davet etti. Toplantıya hükümet ve devlet başkanları seviyesinde katılım beklenirken Başbakanlık kaynakları, Tayyip Erdoğan'ın gitme ihtimalinin yüksek olduğunu ve en azından ilk günkü toplantıya katılabileceğini ifade ettil. Başbakan'ın Malezya'ya gitmesi durumunda 1 Ağustos'ta başlayacak Yüksek Askeri Şura toplantısının ilk iki gününe katılacağı, 3 Ağustos'taki kritik toplantıya ise katılamayacağı belirtiliyor. Erdoğan'ın Malezya'ya gidip gitmeyeceği pazartesi günü Bakanlar Kurulu toplantısında karara bağlanacak.

TÜRKİYE NABIZ TUTACAK

İKÖ toplantısında, İsrail'e acilen Lübnan ve Filistin'den çekilerek saldırıları durdurması çağrısı yapılması bekleniyor. Toplantıda ayrıca, Roma Konferansı'nda tartışılan barış gücü projesinin de değerlendirileceği belirtiliyor. Türkiye'nin asker gönderme konusunda İKÖ nezdinde meşruiyet arayacağı belirtiliyor.

Toplantıda, BM'nin Lübnan'a göndereceği uluslararası güce alternatif olarak İslam ülkelerinin oluşturacağı bir gücün oluşturulması ve bölgeye gönderilmesi tartışılacak. İKÖ daha önce de Irak sorununu görüşmek üzere 2003 ve 2005 yıllarında olağanüstü toplanmıştı.

Öte yandan TBMM Başkanı Bülent Arınç da İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği Dönem Başkanı sıfatıyla yayınladığı deklarasyonda, Filistin ve Lübnan halklarına gerekli insani yardımların sürdürüleceğini belirterek, bölgede acil bir ateşkes ilan edilmesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious