İslam dünyası Ramazan'ı bekliyor

  • Giriş : 10.09.2007 / 23:10:00

Ramazan'ın başlamasına çok kısa zaman kaldı ve dünyadaki yaklaşık bir buçuk milyar Müslüman'ın kafasını tek bir soru meşgul ediyor: Oruca ne zaman başlayacağız?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İslam dünyasında birçok ülke Ramazan'a hilali gözetleyerek başlarken bazı ülkeler de takvim hesabıyla 13 Eylül'ü Ramazan'ın ilk günü olarak, günler ve hatta yıllar öncesinden ilan etti.

Batı ülkelerindeki ve dünyanın diğer bölgelerindeki Müslüman azınlıklar ise ya Suudi Arabistan'a uyuyor veya asıl ülkeleriyle birlikte Ramazan'a başlamayı tercih ediyor.

Dünya Bülteni, İslam Dünyası'nda Ramazan'ın başlangıcıyla ilgili gelişmeleri ve Ramazan'da İslam Dünyası'nı sizlere özel dosyalarla geniş ve ayrıntılı bir şekilde sunmaya gayret edecektir.

Hangi ülke Ramazan'a ne zaman başlayacak?

Körfez ülkeleri, Mısır, Cezayir ve Ürdün Ramazan hilalinin Salı akşamı gözetleneceğini bildirirken, Fas, Sudan ve Filipinler'deki Müslümanlar Çarşamba akşamı hilali gözetleyeceklerini açıkladılar. Libya ise Çarşamba gününün Ramazan'ın ilk günü olduğunu ilan etti.

Suudi Arabistan Yüksek Adalet Konseyi, Müslümanlardan Pazartesi'yi Salı'ya bağlayan gece Ramazan hilalini gözetlemelerini istedi. Konsey, Pazartesi'yi Salı'ya bağlayan ve Salı'yı Çarşamba'ya bağlayan gecelerde Ramazan hilalinin görülmemesi durumunda 13 Eylül Perşembe gününün Ramazan'ın ilk günü ilan edileceğini bildirdi.

Irak'ta ise Sünniler Çarşamba gününün Ramazan'ın ilk günü olduğunu ilan ederken, Şiiler Perşembe günü oruca başlayacaklarını açıkladılar.

Ürdün başkadısı Müslümanları Salı akşamı Ramazan hilalini gözetlemeye çağırırken Lübnanlı Şii alim Fadlallah, hesaplamalara göre Perşembe gününün Ramazan'ın ilk günü olduğunu söyledi. Filistin Müftüsü Muhammed Hüseyin ise, Salı akşamı hilalin gözetleneceğini açıkladı.

Kuzey Amerika İslam Cemiyeti, yayınladığı bildiride, Ramazan hilalinin 12 Eylül'de Avustralya, Güney Afrika, Güney Amerika ve Kuzey Amerika'da görülebileceğini ve bu nedenle 13 Eylül Perşembe gününün Ramazan'ın ilk günü olduğunu açıkladı.

Bildiride, Ramazan ayının bu yıl 29 gün süreceği ve 13 Ekim Cumartesi gününün Ramazan bayramı olacağı belirtildi.

Hindistan ve Pakistan, 14 Ekim Cuma gününün Ramazan'ın ilk günü olduğunu açıklarken, Gana Müslümanları Çarşamba akşamı hilali gözetleyeceklerini bildirdi.

Dunyabulteni.net

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious