İslam dünyasının gözü AB üyeliğinde

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin hem Medeniyetler İttifakı hem de küresel barışın gerçekleşmesine olanak sağlayacağını belirten Erdoğan, İslam dünyasının gözünün Türkiye'nin üyelik sürecinde olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Tayyip Erdoğan, AB devlet ve hükümet başkanlarının, 14-15 Aralık'ta yapılacak zirvede, Türkiye ile ilgili alacakları kararın kendileri için büyük önem taşıdığını, bu kararın ilişkilerin yakın vadede izleyeceği seyri büyük ölçüde belirleyeceğini kaydetti. Erdoğan, 1,5 milyarlık İslam dünyasının gözünün bu üyelikte olduğunu belirterek, Türkiye'nin üyeliği hem küresel barış hem de medeniyetler ittifakı için çok önemli olduğunu vurguladı.

Erdoğan, Dünya Ekonomik Forumu Türkiye Zirvesi'nin kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, forum çalışmalarını dünya ekonomisi ve dünya barışının geleceği açısından son derece önemli bulduğunu ifade etti.

Türkiye-AB ilişkileri açısından önemli dönemeçlerden birine yaklaşıldığına işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti: "AB devlet ve hükümet başkanlarının, 14-15 Aralık'ta yapılacak zirvede Türkiye ile ilgili alacakları karar bizim için büyük önem taşıyor. Bu karar, ilişkilerimizin yakın vadede izleyeceği seyri büyük ölçüde belirleyecektir. Aynı zamanda AB liderlerinin birliğin geleceğine ilişkin siyasi vizyonlarının da bir göstergesi olacaktır. Takdir edersiniz ki bu açıdan sorumluluk Türkiye'den çok AB'ye düşmektedir. Biz AB'li ortaklarımızın siyasi sağduyu ve ahde vefa ilkeleri içinde hareket edeceklerine inanıyoruz."

GAYRETLERİMİZ DEVAM EDİYOR

Hükümet olarak düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki yasal engelleri ortadan kaldıran düzenlemeler yaptıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, uygulamada görülen kimi sıkıntıların büyük ölçüde ya çıkarılan yeni yasaların amaçlandığı şekilde özgürlükçü yorumlanmamasından ya da içtihatların ortaya çıkmamasından kaynaklandığın söyledi.

Her iki durumun da bir zihniyet değişimi meselesi olduğunu ifade eden Erdoğan, uygulama safhasında tespit ettikleri eksiklikleri ve sıkıntıları gidermek için gayretlerin devam ettiğini, yasal değişikliklerin reformların lafsına ve ruhuna uygun olarak en etkin biçimde uygulanmasına büyük önem gösterdiklerini vurguladı.

TÜRKİYE BÜYÜK BİR FIRSAT

Erdoğan, özellikle medeniyetler çatışması tezi gibi felaket senaryolarının dünya gündemini giderek daha fazla meşgul ettiği zor bir dönemde küresel barış için Türkiye'nin büyük bir fırsat ve imkan yarattığını vurgulayarak, refahın bulunmadığı yere barışın gelmesinin beklenemeyeceğini söyledi. Başbakan Erdoğan, "Onun için de ya şiddet ve yoksulluk sarmalına teslim olacağız ya da barış ve refahın karşılıklı olarak birbirini üretmesi için çalışacağız" dedi.

AB'nin tavrı siyasi ahlaka aykırı

Erdoğan bir gazetecinin, Kıbrıs konusunun Türkiye'nin AB'ye katılımına ne derecede engel olduğu sorusuna ise "Ne Kopenhag kriterlerinde ne Maastrich kriterlerinde Kıbrıs diye konulmuş önümüzde bir ilke yoktur. 24 Nisan 2004 referandumu ele alındığı zaman AB üyesi ülkelerin garantör ülke olarak bizden ricaları şu olmuştur. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden 'evet' çıkartırsanız sizlere müteşekkir oluruz. Güney'den 'hayır' çıkarsa ne olacak dediğimiz zaman 'Hiç endişe etmeyin, gereğini biz yapacağız' demişlerdi. AB liderlerinin yanı sıra Komisyon başkanı Prodi ve genişlemeden sorumlu sorumlu komiser Verheugen bana bunları özellikle söylemişlerdir.

Kuzey Kıbrıs'tan 'evet', Güney'den 'hayır' çıkmıştır. Ama Güney ödüllendirilmiştir Kuzey ise halen cezalandırılmaya devam ediyor. Bu siyasi ahlakla pek uyuşmuyor. Bu konuyu AB ülkeleri ile bir diplomasi çerçevesi içerisinde görüşmeye her zaman hazırız. Ama bunun zemini hiç bir zaman AB değildir. Bunu ancak BM zemininde görüşmek mümkündür" diye cevap verdi.

Papa ile havaalanında görüşebilirim

Papa ile görüşmekten kaçındığı şeklindeki değerlendirmelere tepki gösteren Başbakan Erdoğan, NATO Zirvesi için Salı günü Letonya'nın başkenti Riga'ya gideceğini, aynı gün Türkiye'ye gelecek olan Papa ile uçuş saati denk gelirse görüşmenin olabileceğini belirtti. Papa ziyaretiyle ilgili olarak görüşmekten kaçınmanın sözkonusu olmadığını belirten Erdoğan şunları söyledi: "Duygusallık içinde hareket ederek yapılacak çirkin şeyler doğru değildir. Bunları siyasi ranta çevireceklerini düşünenler yanılıyor."

İstikrar için iki partili meclis

Başbakan Erdoğan, "Ülkemin menfaati için şu andaki görüntünün aynen devamından yanayım" dedi. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Benim arzum şu: Demokrasi ortaya nasıl bir netice çıkarırsa ona saygım var. Ülkemin menfaati için şu andaki görüntünün aynen devamından yanayım. Daha fazla olur... Halkımın takdirine saygılıyım, parlamentoda yapıcı çalışma gerçekleşmelidir. Gelişmiş ülkelerin parlamento yapısına baktığınızda iki partili yerlerde süreç daha hızlı akıyor."

Tren kazası beklemiyorum

6 Aralık'ta AB konusunda bir tren kazası bekleyip beklemediğinin sorulması üzerine Erdoğan, "Ben öyle bir şeyin olabileceğine ihtimal vermiyorum. Trenin başındaki makinist sağlam olursa, güvenilir olursa, kaptanlar iyi olursa niye tren kazası olsun?" cevabını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious