İslam gücünü cüppeden almaz

  • Giriş : 15.10.2006 / 00:00:00

Sevgi ve Barış İftarı’na takım elbiseyle gelen Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, "Sivil kıyafetliyim. İslam’da dini otorite gücünü sarıktan, cüppeden, sakaldan almaz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


MARMARA Vakfı’nın 10’uncu Geleneksel Sevgi ve Barış İftarı’na takım elbiseyle katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, "Bugün karşınıza sivil kıyafetlerle çıktım. Çünkü İslam’da dini otorite gücünü sarıktan, cüppeden, sakaldan almaz" dedi. İslam’ın gücünü bilgi ve tefekkürden aldığını belirten Bardakoğlu, rasyonel düşüncenin önemini vurguladı. Bardakoğlu, "Rahmetli Atatürk’ün dediği gibi, ’Tek bir medeniyet vardır o da insanlık medeniyetidir.’ Biz içimizde bu cevheri bulmak zorundayız. Medeniyet insanlığın ortak değeridir. Karşılıklı sevgi ve barış içinde yaşamak, hukukun üstünlüğüne inanarak yaşamak insanlığın malıdır" diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN GERÇEK RESMİ BU SOFRADIR

Bardakoğlu’nun Adile Sultan Sarayı’ndaki iftardan sonra yaptığı konuşma, uzun süre alkışlandı. Vatikan’ın Dinlerarası Diyalogdan Sorumlu Devlet Bakanı Kardinal Pier Luigi Celata, Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Süryani Ortodoks Patrik Vekili Yusuf Çetin de katıldığı iftara, kutsal günleri nedeniyle katılamayan Hahambaşı İsak Haleva teşekkür notu gönderdi.

Türkiye’de hiçbir zaman radikal akım ve anlayışların derinlik kazanmadığını vurgulayan Bardakoğlu, Cüppeli Ahmet Hoca diye bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün fotoğraflarını kastederek, "Bugünlerde medyaya yansıyan görüntüler Türkiye’nin gerçek resmi değildir. Gerçek resmi bu iftar sofrasıdır" dedi. Bardakoğlu, Türkiye’nin laik ve demokratik yapısıyla, çağdaş dünyaya açılan çok sayıda penceresiyle özel bir ülke olduğunu söyledi. Hz. Adem’den, Hz. Muhammed’e kadar gönderilen dinlerin, insanlara rahmet penceresinden bakmayı sağladığını belirten Prof. Bardakoğlu, şunları anlattı:

"Terör ve şiddet altında yaşayan insanlar var. Görevimiz bu acıya gözyaşına benzin dökmek değil, yaraları sarmak ve bu gidişata bir ’dur’ diyebilmek. Barış ve hoşgörü İslam dininin ortak paydası olmuştur. Bu topraklarda laiklik vardır, cumhuriyet vardır, özgürlük vardır. Biz asırlardır kendi içimizde iç barışı kurmuş, hem aynı din mensupları arasında çok sesliliği yaşatmış, hem de ayrı dinler arasında farklılığı bir yaşam biçimi haline getirmişiz. Çağdaşlaşma milletimizin asırlardır yaşattığı vazgeçilmez değerlerdir. Elbette bütün bunları geçmişimize, laik ve demokratik yapımıza borçluyuz. Sorunlar eksik olmaz. Önemli olan farklı kültürler arasında ortaya çıktığında onu onarabilme cesaretine sahip olmaktır."

VATİKAN TEMSİLCİSİ CEVŞEN HEDİYE ETTİ

Bardakoğlu’nun ardından konuşan Vatikan’ın İstanbul Temsilcisi Georges Marovitch, Marmara Vakfı Başkanı Akkan Suver’e Cevşen-i Kebir, tespih ve haç hediye etti. Marovitch, "Bu cevşen ülkemize yönelen oklardan bizi koruyacak" dedi.

Kardeşliğimizi kıskanmayın

FENER Rum Partiği Bartholomeos, Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’ndan teşekkür plaketini alırken, "Kardeşliğimizi ve dostluğumuzu kimse kıskanmasın" dedi.

Pamuk’u kutladı

KARDİNAL Pier Luigi Celata, konuşmasına Nobel alan Orhan Pamuk’u kutlayarak başladı. Celata, "Tek ve hakiki tanrıyı arayan bizler birlikte refahımız için çalışmaktayız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious