İslam karşıtı film fiyaskosu

İslam karşıtı film fiyaskosu.10840
  • Giriş : 13.03.2008 / 10:40:00

Hollanda'nın aşırı sağcı siyasetçisinin yaptığı İslama hakaret filmi yayınlanmayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hollandalı aşırı sağcı siyasetçi Geert Wilders, İslam'ı eleştiren filmini gösterime sunma planlarından vazgeçmek zorunda kaldığını açıkladı.
Hollandalı politikacı, filmini internetten yayınlamayı düşünüyor...

Wilders, filmini uluslararası basının katılacağı bir toplantıyla tanıtmak istiyordu. Ancak böyle bir basın toplansıtı için 500 bin euroyu bulacağı söylenen güvenlik maliyetlerinin, planı hayata geçirmeyi imkansız kılacak kadar yüksek olduğunu söyledi.

İNTERNETE KOYACAK
Wilders buna rağmen, filme internetten erişilebilmesini sağlamak için elinden gelen her şeyi yapacağını söyledi. Wilders filminde, İslamı faşist eğilimli ve zamanın gerisinde kalmış bir inanç olarak tasvir ediyor.

Wilders, filminin Kuran-ı Kerim hakkında olduğunu söylemek dışında ayrıntı vermiyor.

Film daha çekim aşamasını tamamlamadan tepkilere neden olmuş, hafta sonunda Afganistan'ın Mezar-ı Şerif kentinde protesto gösterileri düzenlenmişti.

Hollanda'daki yayın kuruluşları 15 dakikalık filmi yayınlamayı kabul etmediklerini duyurmuşlardı. Hükümet de Wilders'ten bu filmi gösterime sokma çabalarından vazgeçmesini istedi. Wilders'in filmi sadece Hollanda'da değil uluslararası alanda da kaygı yaratmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious