İslam karşıtı filme Hollandalılardan da tepki geldi

İslam karşıtı filme Hollandalılardan da tepki geldi.11460
  • Giriş : 30.03.2008 / 16:10:00

Geert Wilders tarafından hazırlanan İslam ve Kuran karşıtı kısa filmin, internette yayınlanmasına tepkiler devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hollanda'da yabancılara karşı olan tutumuyla tanınan Özgürlük Parti'nin (PVV) ırkçı lideri lideri Geert Wilders tarafından hazırlanan İslam ve Kuran karşıtı kısa filmin, internet üzerinden yayınlanmasına tepkiler artarak devam ediyor.

Hollandalıların büyük bir çoğunluğu İslam karşıtı filmin, internetten yayınlanmasına tepki gösterirken, Hollandalı tarihçi Alexander de Groot de "Wilders Hollandalıları ve Hollanda'yı temsil etmiyor" açıklamasını yaptı.

Cihan Haber Ajansı'na konuşan Leiden Üniversitesi öğretim görevlisi ve tarihçi Alexander de Groot, Wilders konusunun Hollanda gündeminde fazla işlendiğini, bunu artık bırakmak gerektiğini söyledi. Groot "Bu saçma sözleri sarf eden adama fazla ehemmiyet vermeyelim. Wilders Hollandalıları ve Hollanda'yı temsil etmiyor. Sadece kendisini ve kendi partisini temsil ediyor."dedi.

"MÜSLÜMANLAR, WİLDERS'İ CİDDİYE ALMASIN"

Bir öğretim üyesi ve tarihçi olarak kendisinin Wilders'i ciddiye almadığını belirten Groot, "Hollanda'daki ve diğer değişik ülkelerde yaşayan Müslümanlar rahat olsun. Ona itibar etmesinler. Onu ciddiye almasınlar. Hollanda halkı onun söylemlerinden ve yaptıklarından heyecan duymuyorlar. Arkasından koşmuyorlar." diye konuştu.

Hollandalı tarihçi, Wilders'in son yaptıkları konusunda ayrıca "Bu adam artık belli sınırları da aştı. Şu anda kendisi gülünç bir duruma düştü. Hollandalıların yüz üzerinden 99'u onunla hem fikir değil. Hollanda'nın Türkiye ile Osmanlı döneminden bu güne değin süren dostluk ilişkileri var ve olarak bugün de artarak devam ediyor. Günden güne ilişkilerimiz gerek ticaret gerekse sosyal kültürel alanlarda büyük mesafe alıyor. Türkiye Hollanda birbirlerini çok iyi anlayan iki toplum. Bu kendini bilmeze takılıp ilişkilerimizin bozulacağını tahmin etmiyorum." şeklinde konuştu.

"WİLDERS, GEVEZE VE ÇOK KONUŞAN BİRİ"

Cihan'a konuşan Hollanda Gıda Bankası Müdürü Clara Sies de PVV lideri Geert Wilders'i sert bir dille eleştirdi.Sies, Wilders'in "geveze ve çok konuşan biri" olduğunu Hollanda adına hiçbir zaman yararlı bir çalışmasını görmediklerini söyledi. Clara Sies, Geert Wilders Müslümanlar aleyhinde çıkışları ile önyargıları körüklediğini, bu söylemlerinin çok tehlikeli olduğunu belirterek bu deli saçması söylemlere karşı toplumun her kesiminin sağduyulu olaya yaklaşmasını istedi.

Sies "Hollanda'da her yıl artan bir yoksulluk söz konusu. Bu konuda bu geveze ve budala Wilders'in hiçbir çalışması yok iken Müslümanlar bu ülkede her alanda katılımcı olduklarını gösteriyorlar. Müslümanlara yönelik bu sözlerini ve söylemlerini şiddetle kınıyorum." şeklinde konuştu.

AMSTERDAM BELEDİYE BAŞKANI: "WİLDERS'İN YAPTIĞI KABUL EDİLEMEZ"

Amsterdam Belediye Başkanı Job Cohen de Cihan'a açıklamasında Wilders ile aynı düşüncede olmadığını onunla aynı çizgide olmadıklarını söyledi. Cohen "Birileri Müslümanlığa son verin çağrısı yapıyor. Bizim amacımız Amsterdam ve çevresinde Müslümanlarla iç içe yaşamak. Wilders'in yaptığı ve yapmak istediği kabul edilemez. Onunla aynı görüşte değiliz." diye kaydetti.

Başka bir Leiden Üniversitesi öğretim görevlisi Maurits Berger de söz konusu filmde "provokatörlük olmadığını ve İslamiyet'i incitmediğini" savunurken, aynı üniversiteden Ortadoğu uzmanı Dick Leurdijk ise film hakkında "İçeriksiz bir film. Bu kadar gürültüden sonra hayal kırıklığı" değerlendirmesinde bulundu.

Daha öncede hükümet adına ilk açıklamayı yapan Başbakan Jan Peter Balkenende de "Hükümet film için üzüntü duyuyor" açıklamasında bulunmuştu. Balkenende, "filmin İslam'ı şiddet uygulayan bir din olarak gösterdiğini, kendilerinin ise kesinlikle bu görüşe katılmadıklarını" ifade etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious