İslam karşıtı filme misilleme

İslam karşıtı filme misilleme.12810
  • Giriş : 04.03.2008 / 16:11:00

her an yayınlanması beklenen İslam'ı karalayıcı Fitne adlı filmine bir cevap.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Aşırı sağcı siyasetçi Geert Wilders'in çektiği ve her an yayınlanması beklenen İslam'ı karalayıcı Fitne adlı filmine bir cevap da Düzgün Yıldırım'ın başkanı olduğu Solidara (Dayanışma) Partisi tarafından verilecek.

Wilders'in tüm yabancılar ve Müslümanlara dönük tavırlarının hakaret boyutlarına ulaştığını ve bu durumun da hoşgörü ortamına zarar verdiğini dile getiren Senatör Yıldırım, bu durumu eleştiren bir film çekmeye karar verdiklerini açıkladı.

Wilders'e cevap niteliğinde çekilecek filmle ilgili olarak medyada ilk kez Cihan'a açıklamada bulunan Yıldırım, hazırlanacak filmin televizyon kanallarında gösterileceğini söyledi. Wilders ve benzeri siyasetçiler tarafından sürekli dile getirilen aşırı söz ve eylemlerin toplumsal yaşamı derinden yaraladığını ve buna karşı gelinmesi gerektiğine işaret eden Yıldırım, bu kimselere en iyi cevabı verebilmek için bir film yapmaya karar verdiklerini belirtti. Filme ilgili tüm çalışmaların yakın zamanda tamamlandığını ve kısa bir süre önce filmi çekmeye başladıklarını da dile getiren Yıldırım, barış, kardeşlik ve hoşgörü gibi bir arada yaşamanın temelini oluşturan öğeleri insanlara hatırlatmak amacını güttüklerini kaydetti. Aslında bu filmi çekmeye çok daha önce karar verdiklerini, ama Wilders'ın çalışmasının bu süreci daha da hızlandırdığına da değinen Düzgün Yıldırım, yakın zamanda tamamlanması beklenen filmin ses getireceğini söyledi.

"Başbakan'a Wilders konusunda bir öneri vereceğim"

Hollanda'da ayrımcılığın her türlüsünün yasaklandığını, bundan dolayı Wilders'in yaptıklarının aslında kanunlar ve anayasayla çeliştiğini de anlatan Yıldırım, önümüzdeki günlerde Başbakan Jan Peter Balkenende'ye bu çerçevede bir öneri vereceğini de söyledi. Wilders'in bundan bir süre önce yaptığı, Kur'an-ı Kerim'in Hollanda'da satışının yasaklanmasını talep eden açıklamasından sonra da konu hakkında Başbakan ve Adalet Bakanlığı'na yazılı soru önergesi verdiğini de hatırlatan Yıldırım, "O zaman da yaptıklarının yasalarla çeliştiğini dile getirdim. Bugün de yaptıklarının çeliştiğini söylüyorum." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious