'İslam ruhuyla cevap verelim'

  • Giriş : 03.08.2006 / 00:00:00

Malezya, bugün Filistin ve Lübnan'da yaşananlarla ilgili olarak çok önemli bir konferansa ev sahipliği yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Toplantının yapıldığı otelin çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Toplantıya katılmak için birbiri ardından Marriott oteline gelen liderler burada sıcak, nem, endişe, umut ve tabiî ki İsrail'i protesto eden göstericilerle karşılaştı.
Toplantıya Türkiye'yi temsilen gelen Başbakan Erdoğan da yaklaşık 1 saat gecikmeli olarak toplantıya katıldı. Erdoğan'ın burada gecikmeden dolayı sık sık saate bakması dikkat çekmişti. Ancak tüm liderler Başbakan Erdoğan'ın 12 saat süren yorucu yolculuğun ardından toplantıda yaptığı tarihi konuşma karşısında hayranlıklarını gizleyemedi. Malezya Başbakanı Ahmed Bedevi, Erdoğan'la görüşmesinde bu duygularını ifade etti.

Toplantıyı izleyen basın mensupları da sabahtan başlayıp akşama kadar süren ve otel odalarında liderlerin iki görüşme toplantılarını takip etmekten adeta tükenmişti. Toplantı başladı başlamasına ancak bu toplantının ne kadar ses getireceği merak ediliyordu. Zira, ABD ve İngiltere tarafından desteklenen İsrail'in bu toplantının ardından ne gibi tutum alacağı merak ediliyordu. İKÖ Genel Sekreteri Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu, her şeye rağmen İslam ülkelerinin acil bir ateş kes yapılması ve bu krizin aşılması için birlik olması ve Batı'nın blokajındaki BM'ye seslerini daha gür çıkarması gerektiğini ifade ediyordu. Nitekim de öyle oldu. Her ne kadar Arap ülkeleri toplantıya devlet başkanı düzeyinde değil de bakanlar seviyesinde katılsa da burada verilen mesajlar konferansın toplanma amacına ulaşmasına yetti denilebilir. Çünkü Aralarında Türkiye, İran, Malezya, Endonezya ve diğer İslam ülkelerinin liderleri, ortak bir ruhla hareket ederek, İsrail'in yaptıklarının bilimsel olarak ne kadar yanlış olduğunu ve bunun devam etmesinin kimseye fayda getirmeyeceğini ortaya koydu. Burada verilen mesaj, aslında ferdi olarak herkes tarafından söyleniyordu ama buradaki birlik ruhu ve yapılan çağrılar katılımcıları oldukça etkiledi. Liderler toplantıda İsrail'i yaptığı her türlü hukuk dışı hareketlerini şiddetle kınadı.

Acil ve koşulsuz ateşkesin yapılması ve bölgeye uluslararası bir gücün konuşlandırılması yapılan çağrılar arasında yer alıyordu. Ancak burada BM'nin bu drama son vermesi için yapılan ''büyük'' çağrı dikkat çekiciydi. Zira İKÖ' ye üye 57 ülke halkı ve kamuoyu İsrail'in yaptığı ''çirkin'' davranışa öfke püskürüyordu. Bu öfkenin de Malezya'da daha resmi olarak tekrar duyurulması en azından bu kişileri bir bakıma rahatlatıyordu.

Toplantının ardından dünya liderleri yaptıkları ikili görüşmelerde de hem meseleyi daha derinden ele aldı, hem de bu fırsattan istifade ikili ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulundu. Toplantıda Lübnan ve Filistin için yapılan ortak bildiri İKÖ'ye üye ülkelerin sessiz kalmamasını, birlik olmasını ve yaşanılan bu tehditlere ortak dayanışma ve İslam ruhuyla cevap vermesi gerektiği açısından da kayda değer bir gelişme olarak ortaya çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious