İslam ülkeleri, Gazze'den dolayı İsrail'i kınadı

İslam ülkeleri, Gazze'den dolayı İsrail'i kınadı.10654
  • Giriş : 03.02.2008 / 18:40:00

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) olağanüstü İcra Kurulu, Cidde'de Gazze gündemiyle Dışişleri Bakanları seviyesinde toplantı gerçekleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Toplantıdan sonra yayınlanan kapanış bildirisinde İslam ülkeleri, İsrail'i "Filistin halkına karşı uyguladığı kanun dışı davranışlardan dolayı" kınama kararı aldı.
İKT Dışişleri Bakanları toplantısının kararlaştırılan bildiri okundu. 9 maddeden oluşan ve toplantıya katılan ülkelerin oy birliğiyle aldığı kararlardan oluşan kapanış bildirisinin İsrail ile ilgili olan ilk maddesinde İsrail, Gazze'de yaptıkları nedeniyle kınanıyor. Maddede ayrıca Gazze'deki yaşanan insani durumun kötü gidişatından dolayı İsrail'in sorumlu tutulması gerektiği vurgulanıyor.

Bildiride yer alan diğer bir maddede, BM Güvenlik Konseyi'nin, Gazze'deki Filistinlilere karşı İsrail'in yaptıklarının kınayamamasında ve bu yönde çaba göstermemesinden hayal kırıklığına uğranıldığı belirtiliyor. BM'nin bir an önce harekete geçmesi talep edilirken, işgal altındaki Filistinlilerin de bir an önce himaye altına alınması isteniyor.

Bildiride yer alan üçüncü maddede BM İnsan Hakları Komisyonu'nun 23 Ocak'ta aldığı karar nedeniyle memnuniyet duyulduğu belirtiliyor. İsraillilerin, özellikle Gazze'deki saldırılarından dolayı insan haklarını ihlal ettiği vurgulanarak, alınan kararların olumlu karşılandığı kaydediliyor. Filistinli sivillerin hayatlarını acil olarak güvence altına alması talep ediliyor.

Bildiride İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri İhsanoğlu da Gazze'de yaşanan trajediden sonra hemen devreye girerek, insani yardımların yapılması konusunda gösterdiği hassasiyetin memnuniyetle karşılandığı dile getiriliyor. İKT üyesi ülkelerden de Gazze halkına yardım elini bir an önce uzatması isteniyor.

Üye ülkelerin mali kuruluşları da Gazze'deki yaşanan maddi ve manevi hasarlardan dolayı nedeniyle acil olarak Filistin halkına gereken yardımın ulaştırılması için çaba harcamaya çağrılıyor.

Bildiride ayrıca Mısır'ın Gazze'deki insanların İsrail'in ekonomik ambargosundan sonra sınırlarını açmasının takdirle karşılandığı vurgulanırken, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in Filistinli grupları acil olarak aralarındaki görüş ayrılığını bitirmesi ve bir an önce birlik ve beraberliğin sağlamalarına yönelik çağrısının da olumlu karşılandığına değiniliyor.

Bildiride Filistin hükümetinin Gazze'deki geçişlerin bütün sorumluğunu alacağını ilan etmesinin de İslam ülkeleri tarafından memnuniyetle karşılandığı ve bu konuda tarafların kendi aralarında görüşerek görüş birliğine varmasının istendiği kaydediliyor.

Başkenti Kudüs olan 1967 sınırlarının geçerli olduğu bağımsız bir Filistin Devleti'nin kurulmasına üye ülkelerin kesin destek verdiği bildiride İhsanoğlu da Gazze'deki insani durumun bir an önce sona erdirilmesi ve ambargonun kaldırılması için Dışişleri Bakanları, Filistin yetkilileri ve BM yetkilileri arasında görüşmelerde bulunmak için yetkili kılındı.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious