İslama hakareti fikir özgürlüğü görmek çarpık bir anlayış

İslama hakareti fikir özgürlüğü görmek çarpık bir anlayış.56545
  • Giriş : 10.03.2008 / 17:17:00

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, bazı çevrelerin İslamiyete hakareti, fikir özgürlüğü olarak gördüğünü belirterek, bu çarpık anlayışı anlamak mümkün değil dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İhsanoğlu, Senegal'in başkenti Dakar'da Türk basın mensuplarına İKT zirvesini değerlendirirken, gelecek dönemde yeniden Genel Sekreter seçilmesi konusunda ümitli olduğunu söyledi.

İhsanoğlu, bir soru üzerine, zirvede İslamofobi konusunun geniş olarak ele alınacağını ve bu konuda ilk kez hazırlanacak rapora son şeklini vereceklerini belirterek, şunları kaydetti:

''Son iki yıl içerisinde bu konuda yapılan tüm faaliyetler yer alacak bu raporda. Bazı ülkelerdeki olumsuz tavırlar bu raporun ana gündemini oluşturacak. Son olağanüstü zirvede çok güçlü bir mesaj verilmişti. Bazı bağnaz çevreler İslamiyet'e hakareti kendilerince fikir hürriyeti olarak görüyor. Bu çarpık anlayışı anlamak mümkün değil. Hollanda'yı örnek alması gerekiyor bazı ülkelerin. Hollanda daha sağduyulu davranıyor.''

İhsanoğlu, bazı ülkelerin de bu tavrı teşvik eder gibi hareket ettiklerini belirterek, İslam ülkelerinin yine net tavrını ortaya koyacağını ve bütün İslam ülkelerinin bunu beklediklerini söyledi.

Kıbrıs meselesi konusunda İKT olarak her zaman destekler yönde kararlar aldıklarını belirten İhsanoğlu, bunların da uygulamaya konulduğunu kaydetti.

İhsanoğlu, zirvede 10 yıllık eylem programının gündeme geleceğini, fakirlikle mücadele fonu konusundaki gelişmelerin değerlendirileceğini ve Afrika'ya yardım fonunun ele alınacağını belirtti.


-KIBRIS MELESİ-


Kıbrıs meselesi konusunda, İKT olarak her platformda Kıbrıs'taki durumu açıkladıklarını belirten İhsanoğlu, Kıbrıs meselesinde alınan bütün kararlar şu ana kadar uygulamaya konuldu diye konuştu.

Yüksek düzeyli memurlar toplantısı görüşmeleri nedeniyle Dışişleri Bakanları toplantısının başlamasının gecikmesinin nedeni sorulan İhsanoğlu, çok çeşitli konularda görüşmelerin sürdüğünü ve bunların içinde Siyasi konulardan yardıma, sosyal konulardan bilim ve teknolojiye kadar pek çok konunun masaya yatırılacağını belirtti. Bu nedenle görüşmelerin uzun sürdüğünü bildiren İhsanoğlu, bazı konularınsa Dışişleri Bakanları toplantısında masaya getirilip son şeklinin verileceğini ve zirvede karara varılacağını söyledi.

İhsanoğlu, Kosova'nın bağımsızlığıyla ilgili bir soru üzerine de 17 şubattaki karardan bir gün sonra ilk açıklamayı yaptığını, ardından İKT üyesi olan 5 ülke Afganistan, Senegal, Türkiye, Malezya ve Arnavutluk'un Kosova'yı tanıdığını hatırlatarak, şöyle dedi:

''Ancak sonrası gelmedi. Bekleniyor. Herkes Kosova için dayanışma içinde olduğunu bundan önce de sıkça vurguladı. Kendi kaderini tayin hakkı olduğunu biz sıkça vurguladık. Ve bu görüşümüz devam ediyor. Bazı ülkeler, bağımsızlık şekline çekince koydular. Süreç içinde duruma bakılacaktır.''

Ekmeleddin İhsanoğlu, bir başka soru üzerine, görev süresinin bu yıl sonunda dolacağını, ancak üye ülkelerin görüşünün ortada olduğunu belirterek, yeniden Genel Sekreter seçilmesinden ümitli olduğunu, genel havanın olumlu olduğunu söyledi.

İKT Genel Sekreteri İhsanoğlu, zirveden en önemli beklentisinin de 10 yıllık eylem planının kabul edilmesi olduğunu da vurguladı.

İhsanoğlu, bundan sonraki zirveninse 2011 yılında Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious