İslamcılık 21. yüzyılın vebası!

  • Giriş : 28.09.2006 / 00:00:00

Bielefeldli Alman tarihçi Prof. Dr. Hans-Ulrich Wehler İslam köktenciliğini "21. yüzyılın siyasi vebası" olarak nitelendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Batı'nın bu tehlikeye karşı kendi değerlerini savunması gerektiğine" savunan Prof. Dr. Wehler, Kölner Stadt Anzeiger gazetesine yaptığı açıklamada Berlin'de başlayan ve Avrupalı siyasi çevrelerinde katılımı ile uluslararası bir nitelik kazanan "Opera Krizi"ne de değindi. Mozart tarafından bestelenen Idomeneo Operası'nın gösterimden kaldırılmasını tartışmalarını eleştiren Alman tarihçi, kendisi ile yapılan söyleşide Papa 16. Benedict'e de göndermede bulundu.

Sürekli olarak Haçlı seferlerinin gündeme gelmesinin İslam dünyası tarafından İspanya'dan, Pakistan'a kadar sürekli olarak fetihlere yol açtığını bildiren Prof. Dr. Wehler'in ifadelerinde "Bu bölgede İslam, dünyanın tanıdığı en büyük köle toplumunu oluşturdu" sözleri dikkat çekti.

Öte yandan İspanya Kültür Bakanı Carmen Calvo da Madrid' de yaptığı bir açıklamada Berlin'de başlayan opera tartışmalarına katıldı. Operanın gösterimden kaldırılmasının "Özgürlüklerin yanlış yola sokulması" olacağı yorumunu yapan İspanyol Bakan "Bu korkuları teşvik eden bir hata. Sansür veya oto sansürün demokrasi ve özgürlükle hiç bir alakası olamaz. Avrupa'daki demokratik devletlerin özgürlüklere saygı gösterilmesinde iyi birer örnek olması lazım" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious