'İslamfobinin önlenmesi için çalışıyoruz'

  • Giriş : 22.02.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Abdullah Gül, Avrupa ülkelerinde son yaşanan olaylar sonrasında artan İslamfobinin önlenmesine yönelik gerekli önlemlerin alınması için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gül, toplantınının basına açık bölümünde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son 4 yıl içinde önemli reformlar yaptığını ve bunları pekiştirdiğini belirtti.

Türkiye'nin Avrupa Birliği ile müzakerelere başlamas?nın şartı olan Kopenhag Kritilerlerini yerine getirdiğini hatırlatan Bakan Gül, Türkiye'nin 45 yıl öncesine göre farklı bir ülke haline geldiğini ifade etti. Bütün reformları Türk halkı için yaptıklarına işaret eden Gül, Türk halkının bu reformları fazlasıyla hak ettiğine işaret etti.

Gül, dünyada önemli gelişmelerin meydana geldiğini, küreşelleşmenin avantaj ve riskleri bir arada bulundurduğunu belirtti. Dünyada atılan adımların riskleri beraberinde getirdiğini ifade eden Gül, son olarak Danimarka'da Hz. Muhammed'e yönelik çirkin saldırıda bulunulduğunu hatırlattı. Gül, karikatür yayınlandıktan belli bir süre sonra tepkilerin gelmesinin ilginç olduğuna işaret ederek, farklı kültürler, dinler ve farklı toplumların daha iyi bir arada yaşamalarını sağlama yönündeki gayretleri adeta torpilleyecek gayretlerin olduğunu belirtti.

Basın özgürlüğünün demokrasilerin ve açık toplumların temel ilkesi olduğunu vurgulayan Gül, basının özgürülüğünün ve ifade özgürlüğünün dünyanın her tarafında geçerli kılmak için önemli adımların atıldığını söyledi. Basın hürriyeti ve ifade özgürlüğünü savunurken bunların başka insaların dinlerine, inançlarına ve kimliklerine hakeret olmadığını altını çizdiklerine işaret eden Gül, bazılarının basın özgürlüğünün olduğu yerde hakeret özgürlüğünün olacağına inandıklarını ifade etti. Basın hürriyeti ve ifade özgürlüğünün birbirlerini tamamlayan unsur olduklarını kaydeden Gül, Avrupa'da ortaya çıkan karikatür krizinin ilgililer tarafından basiretli davranılması durumunda yerinde önlenebileceğini belirtti. Gül, Avrupa'daki bazı liderler, toplumlar ve sivil toplum liderlerinin basın hürriyetinin hakeret etme özgürlüğünü getirmeyeceği yönünde açıklama yaptıklarını ve bu ülkelerde olayların hemen sona erdiğini kaydetti. Gelinen noktanın tehlikeli bir tırmanış olduğuna işaret eden Gül, BM Genel Sekreteri'nin basiretli davranarak Türkiye ve İspanya'ya görev vererek iki ülkenin başbakanını birlikte çalışmaya davet ettiği dönemde bunun tam tersi hareketlerin dikkat çekici olduğunu söyledi.

Gül, olaylar sonrasında Afrika'dan Asya'ya kadar büyük huzursuzlukların olu?tu?unu, İslam ülkleri içerisinde tepkilerin ortaya çıktığını belirtti. Gül, tepkilerin meşru şekilde yapılması gerektiğini, şiddete, yakma ve yıkmaya yönelik eylemlerin haklı iken haksız duruma düşüreceğini kaydetti. Gül, bazı ülkelerde bu tür olayların gerçekleştiğini ifade ederek, bayrakların yakılması ve büyükelçilere hakaretlerin çok yanlış işler olduğunu ifade etti.

Gül, bütün dünyada önemli risklerin bulunduğunu ve bunların minimize edilmesinin gerekli olduğunu belirtti. Gül, kendilerinin bu riskleri azaltmak için çalıştıklarını, İslam Konferansı Örgütü ile temas halinde olduklarını ve Avrupa Toplu Dönem Başkanı Avusturya Dışişleri Bakanı ile bir kaç kez görüştüğünü kaydetti.

Gül, Batı dünyasında antisemitizmin yerini İslamfobinin aldığını belirterek, bunu önleyici tedbirlerin olduğunu, bunların yeterli olmadığını belirterek "Avrupa ülkesinde antisemitizm ve Hıristayanlık'a saldırının yasak olduğunu, bunların içerisine İslamında alınmasını istiyoruz. Bu konuda hukuki çalışma i?erisindeyiz. Avrupa ülkelerinde 20 milyon Müslüman yaşıyor. İslamfobi onlara karşı ayrımcılık getirecektir. Bunun daha fazla tırmanması durumunda dünya başka tehditlerle karşı karşıya kalacaktır. Basiretli liderler, siyasetçiler, basın kuruluşları dikkatlı davranmalıdır." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious