İslami bankalar Gayri Müslimlerin de tercihi

  • Giriş : 18.12.2006 / 00:00:00

İngiliz yayın kuruluşu BBC, İngiltere'de pek çok gayri Müslimin, ahlaki gerekçelerle İslami bankalarda hesap açtırdıklarını öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Haberde, bu tür bir bankada hesap açtıran 25 yaşındaki Ammei Dellaway ile yapılmış bir röportaja da yer verildi. Dellaway, hesap açtırmak için bir İslami bankayı tercih etme sebebini; “bankada yatan parasının zararlı işlerde kullanılmadığını bilmenin rahatlığı” olarak açıkladı.

“Kariyerimin başında olduğum için henüz çok fazla param yok” diyen Dellaway, “Ama olduğu kadarının ahlaki yollarda kullanıldığını bilmek istiyorum. Hesabımdaki paranın dolaylı yollardan da olsa, bir Afrika ülkesine giden silahları finanse ettiğini düşünmekten nefret ediyorum” diye konuştu.

Dellaway'ın yalnız olmadığını, son günlerde şeriat kurallarına uygun hesaplara ilginin giderek arttığını duyuran BBC, Lloyds TSB bankasının İslami Finans bölümü başkanı Paul Sherrin'in da bu durumu doğruladığına dikkat çekti. Sherrin'in şunları kaydetti:

“İslami banka hesaplarına ilgi dünyanın her yerinde giderek artıyor. Örneğin Malezya'da da İslami bankalarda hesap açtıranların yüzde 25'i gayri Müslim. İngiltere'de bu tür hesaplara ilginin bu düzeyde olduğunu söyleyemeyiz, ama giderek büyüdüğünü söyleyebiliriz. İnsanlar paralarının faiz getirmeyeceğini ve gayri ahlaki bir yolda kullanılmadığını bilmek istiyor.”

Bu tür bankacılık kuralları arasında, paranın ahlaki yatırımlara yönlendirilmesine çalışılması da bulunuyor. Para; alkol, tütün ürünleri, silah, kumar ve pornografi endüstrisi gibi alanlara yatırılamıyor.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious