İslami Cihad'dan füze saldırısına son

  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

Abbas’ın, Filistin’deki silahlı gruplardan İslami Cihad’ın üst düzey yetkilileriyle, İsrail’e Kassam saldırılarının durması konusunda ilke anlaşmasına vardığını yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail’in Haaretz gazetesi, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın, Filistin’deki silahlı gruplardan İslami Cihad’ın üst düzey yetkilileriyle, İsrail’e Kassam saldırılarının durması konusunda ilke anlaşmasına vardığını yazdı.

Haaretz, birinci sayfasından verdiği haberde, söz konusu ilke anlaşmasının 3 hafta kadar önce sağlandığını belirtti. İsrail ordusu kaynakları da Haaretz’e, anlaşma doğrultusunda roket saldırılarında çok keskin bir düşüş olduğunu belirttiler. Geçen aylarda, İsrail’e haftada ortalama 10 roket saldırısı yapılmasına rağmen, geçen hafta sadece 3, bu hafta da 2 roket atıldığı bildirildi. İslami Cihad’ın en az bir roket saldırısı düzenlemesine rağmen, bu saldırıları üstlenmediği de ifade edildi.

Gazze Şeridi güvenlik çitleri boyunca, keskin nişancı ve benzeri saldırıların ise az da olsa devam ettiği kaydedildi.

Gazeteye göre, Abbas ve öteki üst düzey El Fetih yetkilileri, İslami Cihad’ı Gazze sınırında sükuneti sağlayan anlaşmanın yenilenmesini sağlamak için büyük uğraş verdi.

Söz konusu anlaşma, İsrail ile değil, Filistinli gruplar arasında yapılmıştı. Sükunetin devamı konusu, geçen hafta Suriye’ye giden eski Filistin Başbakanı Ahmed Kurey ile İslami Cihad’ın Şam’daki Genel Sekreteri General Ramazan Salah arasında görüşmelerde de ele alınmıştı. İslami Cihad, İsrail’e yönelik roket saldırılarında önemli role sahip. Hamas’ın da İsrail’e atılması için İslami Cihad’a roket sağladığı belirtiliyor.

Abbas’ın bu çabalarının altında iki önemli neden bulunduğu, bunlardan birinin, Batı Şeria’da en başta, Filistinlilere seyahat kolaylıkları olmak üzere, İsrail’in çeşitli konularda yeni önlemler almasını sağlamak; ikinci olarak da Abbas’ın, Avrupalı liderlerle görüşmelerinde, Filistinlilerin kendi üzerlerine düşeni yaptığını belirterek, gerekli adımları atmak için sıranın İsrail’de olduğunu belirtmede elini kuvvetlendirmek olduğu kaydediliyor.

KUDÜS TUGAYLARINDAN YALANLAMA

İslami Cihad’ın Gazze’deki yetkililerinden Nafiz Azzam, Haaretz’e, El Fetih ile anlaşmayı doğrulayacak bir bilgi sahibi olmadığını belirtmesine karşın, İslami Cihad’ın silahlı kanadı Kudüs Tugayları, bu konuda anlaşma olduğu yolundaki haberleri yalanladı. Kudüs Tugaylarının sözcüsü Ebu Ahmed, bugün yaptığı yazılı açıklamada, "İsrail medyasında yer alanlar, tümüyle yalandır" dedi.

Ebu Ahmed, Batı Şeria’da Filistinlilere karşı İsrail saldırıları sürerken, örgüt ve tugayların roket saldırılarını durdurma ihtimalinin olmadığını ve devam edeceğini kaydetti. Ebu Ahmed, saldırıların azalma gerekçesi olarak da İsrail uçaklarının sınır boyunca uçuşlarını yoğunlaştırmasını ve sınır boyunca özel birliklerin konuşlandırılmasını gösterdi.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Kudüs’teki son toplantısında da roket saldırılarının durdurulması konusundaki talebini yinelemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious