İslami sigorta geliyor

İslami sigorta geliyor.12139
  • Giriş : 14.04.2008 / 09:44:00

İslami sigorta şirketi Dubaili Salama, 2010 yılına kadar Türkiye'ye geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İslam dinine göre sigorta yaptırmanın caiz görülmediğine olan inanç Türkiye’de faizsiz bankacılıktan sonra faizsiz sigortacılığı da gündeme getirdi. Dünyanın en büyük İslami sigorta şirketi Dubaili Salama, 2010 yılına kadar Türkiye’ye gelmeyi planlarken, Kuveytli bir grup ise fizibilite çalışmalarını sürdürüyor. HSBC Group son zamanlarda bazı yerli sigorta şirketlerini dolaşıp bu konuda nabız yoklarken, Alman Allianz Grubu da İslami sigortaya ilişkin araştırmalara başladı.

TAKAFUL’ OLARAK BİLİNİYOR

İslami sigortacılık sistemi Takaful olarak adlandırılıyor. Geçmişi peygamber döneminde oluşan uygulamalara dayanıyor. “Dayanışma” anlamına gelen Takaful, Arapça kökenli bir kelime olan kefaletten türemiş. Geleneksel sigortacılığa göre en önemli farkı ise sigorta şirketlerinin topladığı fonlar faiz dışı yatırım araçlarında değerlendiriliyor.

HAVUZ SİSTEMİYLE ÇALIŞIYOR

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) yetkililerinin verdiği bilgilere göre, faizsiz sigortacılık bir havuz sistemiyle çalışıyor. Sigortalılardan toplanan primler bir havuzda biriktiriliyor. Toplanan fonlar da İslami kurallara uygun olarak işletiliyor. Alkol üretimi olan şirketlere yatırım yapılmıyor. Oluşan hasarlar bu havuzdan ödeniyor. Dönem sonunda havuzdaki fonlardan elde edilen gelirler sigortalılara dağıtılıyor. Kâr payının dağıtımı ise genelde sigortalının bir yıl sonraki ödeyeceği primlerden düşürülüyor. Faizsiz sigortacılık yapan şirketlerin Türkiye’ye olan ilgisi ise yeni değil. 2 yıl önce Türkiye’ye gelen Tunus merkezli reasürans şirketi Best Re, Takaful uygulamaları ile ilgili sigorta sektörüne genel bilgiler vermişti. Dünyanın en büyük İslami sigorta şirketi Islamic Arab Insurance 2010’a kadar Türkiye’de şirket satın almayı planlıyor. Ayrıca son zamanlarda yerli ve yabancı bazı sigorta şirketleri de faizsiz sigortacılığa ilişkin girişimlerini hızlandırdı. 72 milyonluk nüfusu, yüzde 99.8’sinin Müslüman ve ortalama yaşın 28 olması nedeniyle Türkiye’nin faizsiz sigortacılıkta önemli bir potansiyele sahip olduğu belirtiliyor.

En gelişmişi Malezya’da

Faİzsİz sigortacılıkta en gelişmiş sistem Malezya’da. Malezya’nın yanı sıra Mısır, Cezayir, Ürdün, Tunus, Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn, Senegal ve Singapur gibi ülkelerde uygulanıyor. Takaful piyasasının toplam büyüklüğünün ise 2 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Moody’s Yatırımcı Hizmetleri’nin araştırmasına göre, İslami sigortacılık sektörü artan talep nedeniyle 2015 yılına kadar 7.5 milyar dolara ulaşacak. Arap şirketlerinin yanı sıra İngiliz HSBC, Alman Allianz ve ABD merkezli AIG Sigorta da Körfez ülkelerindeki müşterilerine Takaful teminatları sunuyor.

Bir çeşit kooperatifçilik

Çeşitli ülkelerde farklı yorumlarla uygulanan bu sistemin 3 temel özelliği var: “1-Kâr amacı gütmeyen sigortalıların bir araya geldiği kooperatif sigortacılığı, 2-Sigorta şirketinin biriktirdiği fonlar faiz dışı yatırım araçlarında değerlendiriliyor. 3-Hasar ve sorumlulukların katılımcıların paylarına göre bölündüğü bir toplumsal sigorta havuzu modeli oluşturuluyor.”

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious