'İslamiyet ırkçılığın her türlüsünü yasaklamıştır'

  • Giriş : 02.04.2006 / 00:00:00

Muş kırsalında öldürülen 14 PKK'lıdan dördünün cenazesinin Diyarbakır'da toprağa verilmesinden sonra çıkan olaylarla ilgili olarak bölgedeki kanaat önderleri sağduyu çağrısında bulunmaya devam ediyorlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Olayların dış mihraklar tarafından çıkarılma ihtimaline dikkat çeken Emekli Vaiz Sadullah Hatipoğlu, halkın olaylar karşısında çok uyanık olması gerektiğini söyledi. Diyarbakır halkının çok asil olduğuna vurgu yapan Hatipoğlu, tarih boyunca bu şehirden din, edebiyat ve sanat dünyasına çok önemli şahsiyetlerin kazandırıldığını belirtti.

"Eğer ortada bir hak iddiası varsa, bu böyle aranmaz." diyen Hatipoğlu, "Halk huzur ortamında yaşıyordu. Kimsenin halinden şikayetçi olduğu yok. Müslüman müslümanın kardeşidir. İslamiyet her türlü ırkçılığı yasaklamıştır. Kürdün Türk'ten bir farkı yoktur. Herkes kardeştir. Allah katında en değerli insan, Allah'tan en çok korkan insandır. Bizi birbirimize bağlayan temel unsurlara sımsıkı sarılmamız gerekiyor. Olayların kabul edilebilir bir yanı yoktur. Bölgenin terörle anılmasını kimse istemiyor. Olayların en büyük zararını yine halk görüyor. Memleketimize yazık ediyorlar." dedi.

Olaylarda çocukların kullanılmasına da değinen Hatipoğlu, ailelerin bu konuda çok duyarlı olması gerektiğini vurguladı. Bölgeyi karıştırmak isteyen güç odaklarının bulunduğunu dile getiren Hatipoğlu, vatandaşların olaylar karşısında soğukkanlı davranması gerektiğinin altını çizdi. Huzursuzluğun kimseye fayda getirmeyeceğini anlatan Hatipoğlu, "Çocuklarımızı kontrol etmeliyiz. Olaylara karışmaması için denetimlerimizi sıkı tutmalıyız. Olayları sürükleyen karanlık güçler var. Diyarbakır tarihi, şerefli ve manevi dinamikleri yüksek bir kenttir. Neden böyle olduğunu biz de anlayamadık. Olaylara çok üzüldüm." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious