İslamofobiyi medya körüklüyor!

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

ABD Ordusu'nda Müslüman din görevlisi olarak görev yapan Abdul-Rasheed Muhammad, 11 Eylül'den sonra İslam'a yönelik korkuların artmasının sorumlusu olarak medyayı gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Toplantıya konuşmacı olarak davet edilen İmam Muhammad, İslam'ın ABD'deki gelişim süreci, ülkede yaşayan Müslümanların sorunları ve 11 Eylül saldırılarının ardından Müslümanlar aleyhine oluşan ortamdan bahsetti. İslamofobinin medyanın gücüyle yükseldiğini kaydeden Muhammad, asıl korkulması gerekenin insanın kendi korkuları, düşmanın da ırkçılık ve adaletsizlik gibi durumlar olması gerektiğini ifade etti.

1312 yılında Meksika Körfezi ve Batı Afrika'dan köle statüsünde getirilen Müslümanların bugün ABD'de büyük bir nüfus ve etkinliğe sahip olduğunu anlatan Muhammad, ülkede 2 bin cami ve 200'ün üzerinde İslami okulun varlığından bahsetti. 1991 yılındaki Körfez Savaşı sırasında 5 bin Amerikan askerinin Müslüman olduğunu hatırlatan Muhammad, bunların hiçbirinin zorla İslam'a döndürülmediğini tamamının kendi iradesiyle İslamiyet'i seçtiğini vurguladı.

Orduya katılan Müslümanların ve orduda Müslümanlığı kabul edenlerin sayısının artmasıyla Amerikan Ordusu'na atanan ilk Müslüman din görevlisi olan Muhammad, 11 Eylül'ün ardından Müslümanların karşı karşıya kaldığı 10 gerçekten ve bunlara karşı yapılması gerekenlerden bahsetti. Muhammad bunları şu şekilde sıraladı: "İyiyi ve kötüyü yönlendirebilen medyanın gücünün idrak edilmesi, İslamofobi, terörizme karşı açılan savaş-Müslümanlara açılan savaş, Amerika'daki Müslüman cemaat ve kuruluşların dinler arası diyalog çalışmalarına vermesi gereken önem, Müslümanların ABD demokratik sistemine entegre edilmesi, Müslümanların merkezi bir kuruluş oluşturmasının gerekliliği, İslam konusundaki bilgisizliğin giderilmesi, başörtüsü konusunun anlatılması, Müslüman ülkelerin Amerika'daki Müslümanlara etkisinin analiz edilmesi."

'Agresif bir tutum yerine ikna yolunu seçmeliyiz'

Muhammad, konuşmasının ardından davetlilerin sorularını cevaplandırdı. Almanya'da özellikle minareli cami inşaatı konusunda problemler yaşandığını vurgulayan bir katılımcının ABD'de halkın cami inşaatına yaklaşımına yönelik sorduğu soruyu cevaplandıran Muhammad, Müslümanların agresif bir tutum sergilemekten ziyade bu konuda halkı ikna etmesi gerektiğini söyledi. Bu konuda bizzat yaşadığı bir tecrübeyi aktaran din görevlisi, kentteki ABD üssündeki görevi nedeniyle taşındığı Heidelberg'de saat başı çalan çanların ilk etapta kendisini rahatsız ettiğini ancak zamanla bunun Hıristiyanlar için önemini kavrayıp anlayışla karşıladığını ifade etti.

Amerikan Ordusu'nda 600 askerden sorumlu olduğunu belirten Muhammad, bunların içinde sadece 5 tanesinin Müslüman olduğunu ifade etti. Sorumluluğu altında olan askerlerin çoğunun Müslüman olmamasına rağmen bütün askerlere eşit mesafede davrandığını belirten Muhammad, "Hepsine eşit davranmam başarımı belirleyecek ana unsurdur." dedi.

Bir soru üzerine İslamofobinin 11 Eylül'den daha önce başladığını ileri süren Muhammad, saldırıların ardından medyanın da etkisiyle İslam'ın odak noktası haline getirildiğini kaydetti. Medyanın İslam'a dair olumlu örnekleri hiçe sayıp olumsuz örneklere vurgu yapmasının olayları bugünkü noktaya getirdiğini belirten Muhammad, medyanın işine geleni yansıttığını ileri sürdü. Medyanın sadece marjinal bir grubun yaptıklarını gözler önüne serdiğini, camiye giden Müslümanların yaşadıklarını ve fikirlerinin anlatılmadığını ileri süren Muhammad, "Müslümanların yaşantısı ve kuralları görmezlikten geliniyor." dedi.

Korkuların kaynağında İslam'ın yayılmasına yönelik endişeler olduğunu belirten Muhammad, ABD eski Başkanı Theodore Roosevelt'in "Tek korkmamız gerek korkularımızdır" şeklindeki sözlerine vurgu yaptı. "Asıl korkmamız gerekenler düşmanlık, görmezden gelme, ırkçılık ve adaletsizliktir" diyen ABD'li imam, sözlerini "Şeytan insanları ayırır" ayetiyle bitirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious