İslam'la İslamcılığı karıştırma!

  • Giriş : 19.09.2006 / 00:00:00

Papa 16. Benedict’in İslam ve Hz. Muhammed hakkındaki ifadelerine Batılı liderlerden ilk tepki Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’tan geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Chirac, İslam dininin aşırı radikal akımlarla karıştırılmaması uyarısında bulundu. Konuya ilişkin Fransız Europe 1 radyosuna açıklamalarda bulunan Fransız Cumhurbaşkanı, “Halklar ve dinler arasındaki gerginliği hareketlendirecek her şeyden kaçınmak lazım. Saygı duyulan ve doğal olarak saygı duyulabilen bir din olan İslam ile tamamen farklı, siyasi bir hareket olan İslamcılığın karıştırılmasından kaçınmak gerekir.” dedi. Chirac, geçtiğimiz hafta Paris’te düzenlenen kültürler arası diyalog konferansından medeniyetler arasındaki ‘bölünme’ tehdidine dikkat çekerek, “Batı’nın İslam ile, laiklerin dindarlarla, kuzeyin güney ile” karşı karşıya getirilmeye çalışıldığını söylemişti.

Papa’nın ‘özürü’ tansiyonu düşürmedi

Papa 16. Benedict’in “çok üzgün” olduğunu açıklaması Müslüman dünyasındaki öfkeyi dindirmedi. Irak, İran, Hindistan, Pakistan, Mısır ve Endonezya’da protesto gösterileri artarak devam ederken İslam dünyasının önde gelen alimlerinden Yusuf el-Kardavi, tüm Müslümanları cuma günü protesto eylemine çağırdı. Dini liderlerin genel grev çağrısı yaptığı Hindistan’ın Keşmir bölgesinde yönetim binalarının ve dükkanların çoğunda dün işbaşı yapılmadı. Protestoların sürdüğü Malezya’da da Dışişleri Bakanı Seyid Hamid Albar, 16. Benedict’in pişmanlık duyduğunu açıklamasının yeterli olmadığını söyleyerek, Papa’dan özür istedi. Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono ise Papa’nın önceki günkü açıklamalarının ardından, Müslümanların tepkilerinde bir azalma beklediğini söyledi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Avrupa Birliği de Papa’nın ifadelerine gösterilecek tepkinin “orantısız olmamasını” istedi. AB Komisyonu’nun başsözcüsü Johannes Laitenberger tarafından yapılan açıklamada, Papa’nın İslam dünyasını rencide eden sözleri “teolojik bir tartışmaya teolojik bir katkı” olarak nitelendirilirken, “Konuşma metninin bir kısmını kasıtlı olarak alıntılayarak tepki gösterilmemelidir.” denildi. Papa’nın Hz. Muhammed (sas) ile ilgili olarak sarf ettiği sözler yüzünden çıkan kriz, İngiliz basınında da geniş şekilde yer almaya devam ediyor. The Guardian gazetesi, gelişmeleri manşetine çekerken, “Papa derinden üzgün, ama Müslümanların protestoları yayılıyor” başlığını kullandı. Guardian’ın başyazarı, Müslüman dünyasına bu talihsiz olayı global bir krize dönüştürmek isteyen marjinallerin oyununa gelinmemesi uyarısında bulundu. The Independent ve The Times gazeteleri de Papa’nın özür dilemesinin Müslümanları yatıştırmaya yetmediğine dikkat çekti. Papa 16. Benedict önceki gün yaptığı tansiyonu düşürmeye yönelik açıklamasında çok üzgün olduğunu söylemiş, ancak Müslümanlardan özür dilememişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious