İşlemcide rekabet kızışıyor

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Advanced Micro Devices (AMD), yaptığı bir açıklamayla pek çok işlemcisinde yüzde 57’ye varan indirimlere gittiğini duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Köklü işlemi üreticisi Intel’in en büyük rakibi AMD, pek çok işlemcisinde ortalama yüzde 47’lik bir indirime gittiğini açıklayarak büyük bir çıkış yaptı. Açıklama, AMD’nin dönemsel kar beklentilerine erişemediğini açıklamasından kısa bir süre sonra ve Intel’in Core 2 Duo işlemci platformlarını resmen piyasaya sürmesinin evvelinde gerçekleşti.

Şirket ayrıca, dev ekran kartı üreticisi ATI’yi 5.4 milyar dolara satın alacağını da açıklayarak gelecek hakkında ne kadar ciddi olduğunu gösterdi.

Yeni fiyatlandırma, AMD’nin güçlü rakibi Intel karşısında sahip olduğu zor kazanılmış piyasa payını bir anlamda agresif bir şekilde korumaya çalıştığının bir göstergesi olarak yorumlanıyor. İndirimler ise daha çok soket AM2 ürünleri üzerinde yoğunlaşıyor.

Intel de AMD gibi beklenen dönemsel kar düzeyine erişememiş ve işlemci fiyatlarında indirim yapmıştı. Bu gelişmeler paralelinde, tüketicilerin, önümüzdeki dönemde hem Intel hem de AMD ürünlerinde oldukça düşük fiyatlarla karşılaşabileceği düşünülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious