İsmail Cem'i kaybettik

  • Giriş : 25.01.2007 / 00:00:00

İsmail Cem, akciğer kanserine dün sabah yenik düştü

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem, 28 gündür tedavi gördüğü hastanede dün sabah yaşamını yitirdi. Hastanedeki odasında 16'ncı kitabı üzerinde çalıştığı öğrenilen Cem'in cenazesi yarın Teşvikiye Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

Eski dışişleri bakanlarından İsmail Cem, dün sabah İstanbul Cerrahi Hastanesi'nde yaşamını kaybetti. 26 Aralık 2006 günü hastaneye yatırılan İsmail Cem, dün saat 09.50'de 2004 yılından beri mücadele ettiği akciğer kanserine yenik düştü. Cem'in ölümün ardından eşi Elçin Cem, oğlu İhsan Kerim Cem ve kızı İpek Cem Taha, Cem'in başında bir süre Kuran okuttu. İpek Cem Taha ile annesi Elçin Cem hastaneden ayrılışı sırasında basın mensuplarının soruları üzerine, Hepimizin başı sağolsun" dedi.

RAHAT VE HUZURLU ÖLDÜ
İstanbul Cerrahi Hastanesi Onkoloji Servisi doktoru Suat Tansan, 2004 yılının mayıs ayında Cem'in vücuduna yayılan akciger kanseri tespit edildiğini hatırlatarak "Genellikle yurtdışında olmak üzere ışın tedavisi gördü. Ben aldığımda sağlığı kötü durumdaydı. Özellikle hastalık son bir ayda ilerledi ve araya enfeksiyonlar girdi. Ancak esasen akciğer kanserinden kaybettik. Bu hastalıkla olması gerektiğinden daha kaliteli yaşadı. Bilinci geceden kapandı. Rahat ve huzurluydu" dedi. Hastaneye getirildiğinde Cem'de enfeksiyon tespit ettiklerini ifade eden doktor Tansan, "Bütün akciğerlere yayılmıştı. İki gün yoğun bakımda kaldı. Bu ağrısını dindirmek içindi. Cem bu hastalıkla en uzun yaşayan hastalardan biriydi. Bu tür hastaların kanseri yenme şansı yüzde 10-15'tir" diye konuştu.

KİTABI BİTMİŞTİ
Hastaneden ayrılan Cem'in eşi Elçin Cem ve kızı İpek Cem Taha ise Bebek'teki evlerinde taziyeleri kabul etti. Taziye ziyaretine ilk gelen kişi yazar Can Dündar oldu. İsmail Cem'in hayatını anlatan bir kitap yazdığını söyleyen Dündar "Çok üzgünüm. Hayatını anlatan kitap için 3 aydır çalışıyorduk. Çarşamba günleri toplantı yapıyorduk. En son notları hastaneden yazıp gönderdi. Kitabın bittiği zamanda Cem'i kaybettik" dedi. Yakınları Cem'in cenazesi nin yarın Teşvikiye Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verileceğini açıkladı. Cem'in naaşı dün 11.30 sıralarında hastaneden alınarak Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki gasilhaneye kaldırıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious