İsmail Cem'e 'zeytin dalı'yla veda

  • Giriş : 27.01.2007 / 00:00:00

Türk siyasetinin önemli isimlerinden İsmail Cem dün devlet töreniyle toprağa verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski dışişleri bakanlarından İsmail Cem, dün devlet töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Cem’in yakın arkadaşı Yunanistan eski Dışişleri Bakanı Papandreu bahçesine birlikte diktikleri zeytin ağacından bir dalı, mezarın üzerine bıraktı.

Üç yıldır tedavi gördüğü akciğer kanserinden ölen eski dışişleri bakanlarından İsmail Cem, dün devlet töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. İsmail Cem’in Türk bayrağına sarılı naaşı polisler tarafından cenaze arabasından alınarak Teşvikiye Camisi’ndeki musalla taşına konuldu. Camiye Cem’in eşi Elçin, oğlu Kerim Cem, kızı İpek Cem Taha, damadı ve gelini de cenaze arabasıyla birlikte geldi. Cem Ailesi, cami avlusunda kendileri için özel hazırlanan bölümde taziyeleri kabul ederken, uzun bir kuyruk oluştu.

"BARIŞ ELÇİSİ İSMAİL’E..."

Cem’i son yolculuğunda Dışişleri Bakanlığı döneminde sıcak ilişki kurduğu eski Yunanistan Dışişleri Bakanı, Ana Muhalefet Partisi PASOK Lideri ve Sosyalist Enternasyonal Başkanı Yorgo Papandreu ve eşi Ada yalnız bırakmadı. Camiye vatandaşların alkışları arasında giren Papandreu, Cem’in eşi ile çocuklarına taziyede bulunduktan sonra yanlarından ayrılmadı. Gelenlerin taziyelerini de aileyle birlikte kabul etti. Cenaze törenine Papandreu’nun yanı sıra Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Theodoros Kasimis de geldi. Papandreu’nun törene gönderdiği çelenkteki "Arkadaşım, barış elçisi İsmail’e"yazısı dikkat çekti. Törene Cumhurbaşkanı Sezer, Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, KKTC Cumhurbaşkanı Talat, KKTC 1. Cumhurbaşkanı Denktaş da birer çelenk gönderdi. Öğlen namazının okunduğu dakikalarda ise Başbakan Erdoğan camiye gelerek aileye taziyede bulundu. Erdoğan, Papandereu ile bir süre sohbet yaptı. TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Erdoğan ve eski başbakanlardan Tansu Çiller, törene katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a da başsağlığı dilediler.. Cenaze namazı için ön saflarda yer tutanlar arasında Erdoğan ve Arınç’ın yanı sıra CHP lideri Baykal, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Fethi Tuncel, Mesut Yılmaz, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan da yer aldı. Erdoğan ve Ağar’ın cenaze namazında yan yana durmaları dikkat çekti. Törende bir kadın, kalabalıktan fenalaştı. Namazın ardından İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı dua ederken, ’’Bir edep, erdem, dürüstlük insanını bugün uğurluyoruz. Allah onu cennetine nail etsin’’ dedi. Fatih Savaş da Cem’in 1995’te yazdığı ve ölümü anlattığı ’Veda’ şiirinde yer alan "Boşuna geçmedi hayatım / Daha fazlası olabilirdi / Ama buna da şükür demeliyim / İşte sevgili dostlar / Ben böyle veda etmeliyim...’’ dizelerini okudu. Bu dakikaya kadar sakin oldukları gözlenen Cem Ailesi şiirle birlikte gözyaşlarına hâkim olamadı.

YAN YANA GELMEDİLER

Bazı vatandaşların gözyaşları arasında Cem’in naaşı cami avlusundan çıkartılırken bir grup "Türkiye laiktir, laik kalacak" sloganı attı. Ancak grup diğer vatandaşlar tarafından susturuldu. Erdoğan ileBaykal’ın yan yana gelmemeye çalıştığı gözlendi. Uzun bir kortejle Zincirlikuyu Mezarlığı’na götürülen Cem’in cenazesi burada toprağa verildi. Papandreu ile Deniz Baykal, Cem’in mezarına kürekle toprak attılar. Papandreu, Cem’in mezarına birlikte Yunanistan’da diktikleri barışın simgesi zeytin ağacından koparıp getirdiği dal attı. Baykal mezara çiçek bırakırken daha sonra "Ailen’’ yazılı çelenk ile ’’Bize öğrettiklerin için teşekkürler, büyük insan güle güle’’ yazılı dövizler, mezarının üzerine bırakıldı. Törene SHP lideri Murat Karayalçın, Berna Yılmaz, Vali Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, ABD Ankara Büyükelçisi Wilson, Ermeni Patriği Mesrob II, Yaşar Kemal, Mehmet Barlas, Can Dündar, Edip Akbayram, Arif Sağ, Yavuz Bingöl, eski bakanlardan İstemihan Talay, Hüsamettin Özkan, Köksal Toptan, Hür Parti Genel Başkanı Yaşar Okuyan, Yaşar Topçu, Ercan Karakaş, Celal Doğan, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, İsmail Cem’in kuzeni Cemil İpekçi, Fatih Terim, işadamları Rahmi Koç, Faruk Süren katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious