İSMEK 11. Geleneksel Sergi Festivali

İSMEK 11. Geleneksel Sergi Festivali.14737
  • Giriş : 07.06.2008 / 23:50:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kurslarını (İSMEK) bitiren kursiyerlerin ürettikleri eserlerin sergilendiği ''İSMEK 11. Geleneksel Sergi ve Festivali'' açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezindeki açılışta konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, ''Kadınlar bir işe sahip çıkmışsa, o iş doğrudur ve mutlaka başarıya ulaşır'' dedi.

Yazıcı, bir meslek edinmenin, sadece tüketici olmanın ötesinde üretime adım atmak olduğunu belirterek, İstanbul Büyükşehir Belediyesini kutladı.

İSMEK gibi uygulamaların tarihte de bulunduğunu hatırlatan Yazıcı, Osmanlı'daki ahilik teşkilatını örnek gösterdi. İSMEK'te meslek ve sanat öğrenen insanların aldıkları bilgilerle bağımsız bir iş kurabilmenin altyapısını oluşturduğunu söyleyen Yazıcı, bu eğitimin iş bulabilmeyi de kolaylaştırdığını kaydetti.

Burada alınan eğitimin sosyal ve kültürel yanı da olduğunu dile getiren Yazıcı, ebru ve tezhip gibi unutulan sanatların bu kursları alanlar tarafından geleceğe taşındığına işaret etti.

''Bu tür çalışmalar, Türkiye'nin her yanında yapılıyor, ancak biz bunu anlatamıyoruz. 60. Cumhuriyet Hükümeti, devletin sosyal politikalarını halkla tanıştıran ilk uygulamaları ortaya koymuştur'' diyen Yazıcı, yoksul insanların ihtiyaçlarını karşılamanın yanında iş edinmeleri için çalıştıklarını söyledi.

-VALİ GÜLER-

İstanbul Valisi Muammer Güler de İSMEK'in, dünyanın en büyük yaygın eğitim projesi olduğunu belirterek, devletin önceliği eğitime verdiğini, eğitimin, hayatın her alanında alınabileceğini söyledi.

Güler bu amaçla, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde, ''Ana-Kız Okuldayız'' okuma kampanyasının hayata geçirildiğini, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün himayesinde de ''Türkiye Okuyor'' kampanyasının sürdüğünü söyledi.

Vali Güler, ''Türk insanı artık çağdaşlaşmayı, eğitimi özümsemiştir, demokrasiyi benimsemiştir'' dedi.

-197 BİN KİŞİ EĞİTİM ALDI-

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi:

''Bugün dünyanın en büyük el sanatları sergisini açıyoruz. 2007-2008 eğitim yılında 210 kurs merkezinde eğitim alan 197 bin kursiyerimizin el emeği, göz nuru ile ortaya koyduğu eserleri sergilediği muhteşem bir sergide buluştuk.''

İSMEK projesinin, 1996 yılında Başbakan Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde başlatıldığını hatırlatan Topbaş, İSMEK'in, sadece Türkiye'de değil, dünyada örnek alındığını dile getirdi.

Topbaş, İSMEK çerçevesinde arzu edilen dallarda 4 yılda 511 bin İstanbullunun eğitim aldığını belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti.
Dünyanın en büyük sorununun işsizlik olduğunu söyleyen Topbaş, İSMEK'in bu sorunla mücadelede yer aldığını, aynı zamanda bir sanat öğreterek, insanları rahatlattığını ifade etti.

İSMEK kursiyerlerinin ürettikleri ürünleri 2 merkezde satışa sunduklarını ve bu ürünlerin pazar paylarını yükseltmeyi hedeflediklerini belirten Topbaş, 18-80 yaş arası çok sayıda insanın eğitim aldığı kurslarda yaşlı, mahkum ve özürlülere de el uzatıldığını kaydetti.

Topbaş, bu yıl 11'incisi düzenlenen sergiyi geçen yıl 220 bin kişinin ziyaret ettiğine değinerek, serginin bu yıl daha fazla ilgi çekeceğine inandığını söyledi.
-73 YAŞINDA SERTİFİKA ALDI-

Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın kutlama mesajı gönderdiği törende, konuşmaların ardından, İSMEK kurslarını başarıyla bitiren kursiyerlere sertifikaları takdim edildi.

Törende İSMEK sertifikasını alan 73 yaşındaki Hüseyin Tüzün adlı kursiyer ilgi çekti. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Yazıcı'nın mikrofon uzattığı Tüzün, hasta olan kızına bakmak için Zeytinburnu'nda yaşlı ve hasta bakımı eğitimi aldığını ifade etti. Gençlerden bu kursları değerlendirmelerini isteyen Tüzün, saz kursuna başladığını söyledi.

Darülaceze sakinleri ve görme engelli kursiyerlerin de yer aldığı sertifika töreninde, kuaförlük ve cilt bakımı kursunu bitiren ve Kartal'da kuaför dükkanı açan Nurgül Kaya ile Avcılar'da makine nakış eğitimi alan ve ülkesi Moldova'da iş bulan Lilia Yaman da dikkati çekti.

Daha sonra, İSMEK ile işbirliği ve kurslara yer taksimi yapan ilçe ve belde belediye başkanlarına teşekkür plaketleri verildi.

Muazzez Ersoy'un konser verdiği açılışta serginin kurdele kesimini, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Yazıcı ile eşi Semra Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş ve eşi Özleyiş Topbaş, İstanbul Valisi Güler ve eşi Neval Güler, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu ve eşi Sibel Babuşçu, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın eşi Hülya Cerrah, sanatçı Sibel Turnagöl ile yaptı.

Açılışın ardından stantları gezerek bilgi alan Yazıcı ve Topbaş'a kursiyerler eserlerinden örnekler hediye etti. Yazıcı ile Topbaş, 60 yaşındaki kursiyer Meral Özsu'nun hat eserlerini sergilediği standa konuk oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious