İsmet İnönü'nün gizli kalan ziyareti

İsmet İnönü'nün gizli kalan ziyareti.7949
  • Giriş : 07.08.2008 / 16:58:00

İsmet İnönü'nün Başbakan sıfatıyla 1935'te Ermenistan'a gizli bir ziyaret yaptığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Star Gazetesi'nin haberine göre, TBMM Başkanlığı, Prof. Hikmet Özdemir'in, 1916'dan bu yana asılsız Ermeni iddialarına ilişkin Türkiye'deki yayınların envanterini ortaya koyduğu 'Ermeni İddialarına Karşısında Türkiye'nin Birikimi' adlı araştırmasını yayınladı. Araştırmada, 1935'te İsmet İnönü'nün Ermenistan'a gizli bir ziyaret yaptığı da belirtiliyor.

ÖNSÖZÜNÜ TOPTAN YAZDI

TBMM Kültür, Sanat ve Yayınlar Kurulu Başkanlığı'nca yayınlanan araştırmanın önsözünü Başkan Köksal Toptan kaleme aldı.

Özdemir'in araştırmasında, Ermeni iddiaları karşısında dönemin Osmanlı hükümetinin çalışmaları ile Atatürk ve İnönü döneminin politikası ayrıntılı olarak değerlendiriliyor. Bu arada, 1935'te Başbakan İsmet İnönü'nün Ermenistan'a kısa bir ziyarette bulunduğu ortaya çıktı. Araştırmada yer alan ayrıntı şöyle:

'Ermeni propagandası karşısındaki kararlı tutum, Türkiye'nin Ermenistan ile arasında sıcak temasları ortadan kaldırmamaktadır. Nitekim 1935'te Başbakan İnönü'nün Ermenistan'a kısa bir ziyareti vardır. 17 Temmuz 1935 günü, Türkiye'nin doğru sınırlarını ziyaret eden İnönü, Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras ve yanındakiler, Ermenistan yetkililerinin daveti üzerine Iğdır'dan Karakale'ye geçmişlerdir. Türk heyetinin ziyaretinde Sovyet Ermenistan'ı Başbakan Yardımcısı hazır bulunmuştur. Türk tarafı, Sardarabad Barajının nasıl işlediğini görmüşler ve sabah kahvaltısından sonra dostluk konuşmaları yapmışlardır.'

Zaman

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*