İSO: Erken seçim sevindiricidir

  • Giriş : 02.05.2007 / 00:00:00

Küçük, belirsizliklerin ekonomiye olumsuz etkileyebileceğini ısrarla ifade ettiklerini, bu anlamda da erken seçim kararının sevindirici olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, belirsizliklerin ekonomiye olumsuz etkileyebileceğini ısrarla ifade ettiklerini, bu anlamda da erken seçim kararının sevindirici olduğunu kaydetti.

Küçük, “10. Avrasya Ekonomi Zirvesi” sırasında gazetecilerin Cumhurbaşkanlığı ve erken seçime ilişkin sorularını yanıtlarken, demokratik teamüller çerçevesinde elde edilen ekonomik ve siyasi kazanımları korumak adına seçime gidilmesinin en doğru yol olduğunu söyledi.

Buna ilişkin kararın en kısa sürede alınmasının ve erken seçimin en kısa sürede gerçekleşeceğinin ifade edilmesinin memnuniyet verici olduğunu dile getiren Küçük, “Israrla ifade ediyoruz. Belirsizlikler ekonomiye olumsuz etkileyebilir. O anlamda bu karar sevindiricidir” dedi.

Küçük, bu kararın, toplumda oluşan gerilimin giderilmesi ve toplumun rahatlatılması açısından da önemli olduğunu vurgulayarak, “Neticede gönül arzu ederdi ki hükümet bu kararı Anayasa Mahkemesi kararından önce alabilseydi. Belki daha da anlamlı olurdu. Ama geldiğimiz noktada da Türkiye'nin elde ettiği siyasi ve ekonomik istikrarın korunması adına çok önemli bir çıkış yolu olarak görüyoruz” diye konuştu.

“LAİK DEMOKRATİK CUMHURİYET İLKELERİ”

Bir gazetecinin “Sayın Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda Türkiye'nin ılımlı İslam modelini benimseyeceği konusunda dünya kamuoyunda yargı var. Türkiye'de de bu yargıda olan insanlar var. Siz ne düşünüyorsunuz?” sorusunu Küçük, şöyle yanıtladı: “Biz her zaman Türkiye'nin Anayasa'da vazgeçilmez temel ilkeler olarak ifade edilen laik, demokratik Cumhuriyetin temel ilkelerine bağlı olduğumuzu ve tüm kurumların da böyle olduğunu, böyle olması gerektiği düşüncemizi ifade ettik. Türkiye; laik, demokratik Cumhuriyetten asla vazgeçmez. 14 ve 29 Nisan'da toplumun bu hassasiyeti çok net ifade edilmiştir. Bizim için laik, demokratik Cumhuriyetin temel ilkeleri, vazgeçilmez ilkelerdir. Bunların tartışılması, konuşulması dahi bizim için üzücüdür.”

“HİÇ KİMSE GERGİNLİĞE SEBEBİYET VERMEMELİ”

İş dünyasının hükümeti yeteri kadar eleştirmediği yönündeki görüşlerin hatırlatılması üzerine de Küçük, İSO olarak sürekli yapısal reformların, makro reformların gerçekleştirilmesi anlamında geçtiğimiz yılların iyi değerlerlendirilmediğini ve iki seçimin yaşanacağı 2007 yılında da bu anlamda önemli adımlar atılacağını düşünmediklerini ifade ettiklerini aktararak, bu konuda her zaman eleştirilerini dile getirdiklerini vurguladı.

Dün 1 Mayıs nedeniyle yaşanan olaylar ve alınan tedbirlere ilişkin bir soru üzerine de Küçük, “Her kuruma sorumluluk düşüyor. Hiç kimsenin gerginliğe sebebiyet vermemesi lazım. Bu bilinçle hareket etmeliyiz” yanıtını verdi Bir başka soru üzerine de Küçük, Türkiye için esas olanın kalıcı ve uzun vadeli çözümler üretebilmek olduğunu ifade ederek, ülkenin elde ettiği kazanımların korunması gerektiğini, kazanımların da sadece ekonomik değerlerden oluşmadığını, laik ve demokratik cumhuriyet kazanımlarının da çok önemli olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious