İspanya Kralı'ndan Erdoğan'a: Sizi çok merak ediyordum

İspanya Kralı'ndan Erdoğan'a: Sizi çok merak ediyordum.11118
  • Giriş : 15.01.2008 / 17:57:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Kralı Juan Carlos'u Türkiye'ye davet etti. Carlos da daveti kabul ederek, ileri tarihte ziyareti gerçekleştireceğini ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Görüşmede ilginç diyologlar yaşandı. Carlos, "70 yaşındayım artık saklayamıyorum" sözüne Başbakan Erdoğan, "Hiç göstermiyorsunuz" diyerek jest yaptı. Carlos, Başbakan Erdoğan'a "Sizi çok merak ediyordum" şeklinde iltifatta bulundu. Başbakan Erdoğan'la Kral Carlos arasında görüşmenin beklenenden uzun geçtiği ve başta Avrupa Birliği olmak üzere bir çok konunun görüşüldüğü kaydedildi.

BM GENEL SEKRETERİ TEBRİK ETTİ

BM Genel Sekreti Ban Ki Moon, Türkiye, İspanya ve diğer ülkelerde Medeniyetler İttifakı ile bir çok görüşme yaptığını aktardı. Göreve geldiği günden bugüne kadar geçen süre içerisinde projenin büyük bir ilerleme kaydettiğine işaret eden Ban, "Yaptığınız bu çalışmalardan dolayı sizi çok tebrik ediyorum"dedi.

Medeniyetler İttifakı'nın 2. Forum toplantısının 2009 yılında Türkiye'de yapılması planlanıyor. 2010 yılı için Brezilya ve Katar da talip oldu. Katar Emirinin eşi Shika Mozan tarafından Medeniyetler İttifakı için 100 milyon dolar bağışlandı.

Forum toplantısında Türkiye ve İspanya ulusal planlarını açıkladılar. Toplantının Dışişleri Bakanları seviyesinde düzenlenmesine rağmen Cumhurbaşkanı ve Başbakanların katılmasının toplantının başarısı açısından önemli olduğu belirttildi. Türkiye ve İspanya'nın öncülüğünü yaptığı Medeniyetler İttifakı'na dünyanın bir çok ülkesinden yoğun talep geldiği belirtildi.

BM'nin Eylül ayı içerisinde genel kurulunda oluşturulan Medeniyetler İttifakı dostluk grubuna girmek içinde çok sayıda ülkenin girişimde bulunduğu vurgulandı.

Medeniyetler İttifakı girişimi İspanya Başbakanı Zapatero tarafından dünya gündemine getirildi. Türkiye'ninde girişime destek veremesiyle birlikte ittifak kısa süre içerisinde aktif hale geldi. İttifakın önemi bir süre önce yaşanan karikatür krizyle ortaya çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious