İspanya pazar günü sandık başında

İspanya pazar günü sandık başında.9730
  • Giriş : 07.03.2008 / 12:33:00

İspanya pazar günü genel seçimler için sandık başına gidiyor. Başbakan José Luis Rodriguez Zapatero bir dönem daha görevde kalmayı planlıyor. Muhalefet adayı Mariano Rajoy ise Zapatero'nun en büyük rakibi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Seçimler öncesinde İspanya'da tartışılan en önemli konu ise iki özerk bölge olan Bask ve Katalonya'nın durumu.

17 Şubat'ta Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesi İspanya'da seçimler öncesi Bask ve Katalan bölgelerinin geleceğiyle ilgili tartışmaları yeniden gündeme taşıdı.

Katalonya ve Bask bölgesi, İspanya'ya bağlılıklarını yeniden sorguluyor. Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele veren ETA, seçimlerin boykot edilmesi çağrısında bulundu.

İspanya, Sırbistan'a bağlı Kosova özerk bölgesinin bağımsızlığını Bask ve Katalonya'ya örnek olabileceği gerekçesiyle kabul etmeyeceğini açıklamıştı.

Başbakan Zapatero'nun bu kaygısını muhalefetteki Muhafazakar Halk Partisi de aynen paylaşıyor.

Zapatero 4 yıl daha kalmayı planlıyor

Seçimler öncesi muhalefetteki Halk Partisi ise kampanyalarında hükümete yükleniyor. Muhalefet partililer, güvenlik, sağlık, yaşam şartları, eğitim konularında hükümeti yetersiz kalmakla suçluyor.

Seçimlerde Sosyalist Parti lideri Başbakan Zapatero, dört yıl daha koltuğunda kalmayı planlıyor. Zapatero, kendi döneminde ekonomik performansın 'muhteşem' olduğunu söylüyor ve istihdam artışı ile ekonomik büyüme konusunda Fransa, Almanya, İngiltere ve ABD'yi geride bıraktığını savunuyor.

Zapatero, göreve geldiğinde ilk iş olarak Irak'taki İspanyol askerleri çekti. Eşcinsel evliliğin yasallaşmasını onaylayan Zapatero, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la Medeniyetler İttifakı Projesi'nin başkanlığını yürütüyor.

İspanya'da seçimler öncesinde yapılan kamuoyu yoklamalarına göre Başbakan Zapatero'nun başında bulunduğu Sosyalistler, Halk Partisi'nin az bir farkla önünde yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious