İspanya resmi marşına söz arıyor

İspanya resmi marşına söz arıyor.58480
  • Giriş : 05.06.2007 / 15:44:00

Sporcularını coşturmak için bu zamana kadar resmi olarak söz yazılmamış olan milli marşına söz bulmaya çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İspanya, uluslararası müsabakalarda sporcularını coşturmak için bu zamana kadar resmi olarak söz yazılmamış olan milli marşına söz bulmaya çalışıyor.

İspanya Olimpiyat Komitesi'nin (COE) gündeme getirdiği, “milli marşa söz yazılsın” çağrısına muhafazakar görüşlü ana muhalefetteki Halk Partisi'nin (PP) lideri Mariano Rajoy destek çıktı.

Milli marşa söz yazılması için Meclis'e bir önerge vereceğini açıklayan Rajoy, mecliste kurulacak komisyonun 2-3 ay içerisinde milli marşa söz yazabileceğini savundu. Rajoy'un girişimine, meclisteki tüm siyasi partilerin hemfikir olması halinde destek verilmesinden yana olduğunu söyleyen Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, “Söz olursa herkes, tutkuyla, heyecanla söyleyecektir” dedi.

Bu zamana kadar milli marşlarına "lay,lay,lay..." şeklinde eşlik eden İspanyol sporcular ise genel olarak milli marşa söz yazılmasından yana olduklarını ifade ettiler. İspanyol bisikletçi Oscar Freire, "Çok zamanönceden söz yazılmalıydı. Podyuma çıkıp lay,lay,lay diye milli marşı söylemek pek de hoş değil. Diğer ülkeler milli marşlarından dolayı çok gururlular, biz de olabiliriz" dedi.

Diğer sporcuların görüşleri şöyle:
Basketbolcu Felipe Reyes: “İlginç bir tartışma olacak. Ben söz olmamasından yanayım, şu andaki halini seviyorum,böyle de heyecan duyuyorum.”
Milli kaleci Iker Casillas: “Söz olması daha iyi olur. Okullarda çocuklara öğretilir. Fransızlar, Almanlar ya da diğer ülkeler milli marşlarını söylerken biz biraz garip kalıyorduk. Bizim milli marşımızın sadece müzik olması beni hep şaşırtmıştır. Ama yazılacak sözlerkimseyi kırmayan, ülkemizi en iyi şekilde temsil edecek şekilde olmalıdır.”

İspanya tarihinde milli marşa söz bulmak için geçmişte bazı çalışmalar hatta resmi olmayan ancak bazı dönemlerde kullanıldığı görülen 2 ayrı söz bulunmasına rağmen resmi olarak sadece sözsüz olan Kraliyet Marşı kullanılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious