İspanya: Türkiye ile birlikte çalışıyoruz

İspanya: Türkiye ile birlikte çalışıyoruz.9824
  • Giriş : 18.01.2009 / 14:05:00

İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, Gazze'de ateşkesin sağlanması için Türkiye ile birlikte, "ortak düşünceyle" çalıştıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Moratinos, Katalan gazetesi La Vanguardia'da bugün yayımlanan demecinde, İspanya dış politikasında Türkiye ile yakın ilişkilerin ne kadar büyük önem arz ettiğinin, İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırıların ardından uluslararası görüşmelerde net bir şekilde ortaya çıktığını vurguladı.

Orta doğu ülkelerine geçen hafta başında yaptığı ziyaretten önce ve sonra İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın telefon görüşmeleri yaptıklarını anlatan Moratinos, "İspanyollar ve Türkler, ateşkesi kolaylaştırmak için birlikte, ortak düşünceyle çalıştılar. Bazıları o anda bunu anlamadı, bazıları ise şimdi bile anlamamakta ısrar ediyor, ama Türkiye ile ilişkiler, iyi bir İspanyol dış politikasının en önemli unsurlarından biri. Bu krizlerde, Türkiye ile ittifakın öneminin en mükemmel şekilde kendini gösterdiğine inanıyorum. İcraatlar konuşuyor" dedi.

Moratinos, "Başbakan Zapatero'nun Türkiye ile öncelikli ilişkiler kurulması yönündeki iddiasının ne kadar isabetli olduğunun şimdi gözüktüğünü" ifade etti.

Orta Doğu ülkelerine yaptığı ziyaretin amacının Fransız-Mısır planını teşvik ederek bunun ilerlemesine yardımcı olmak ve diyalog kurmak olduğunu kaydeden Moratinos, "Farklı taraflar arasında diyaloğu kolaylaştırmak ve Şam'daki Hamas yöneticilerinin yarattığı zorlukları aşmak gerekiyordu. Memnun olarak dönüyorum çünkü, Türkiye ile birlikte, ateşkesi hazırlamaya yardımcı olduk. Türkiye dost bir ülke ve bu kriz günlerinde çok önemli bir rol oynadı. Çok önemli. Türkiye ile çok pozitif bir şekilde işbirliği yaptık" dedi.

Moratinos, Gazze'nin çok kötü durumda olduğuna ve İsrail'in ateşkesinin ardından bu bölgeye insani yardımın ulaştırılması ve yeniden yapılanma çalışmalarına başlanması gerektiğine işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*