İspanya'da 3 günlük ulusal yas ilan edildi

İspanya'da 3 günlük ulusal yas ilan edildi.20583
  • Giriş : 21.08.2008 / 23:12:00

İspanya'nın başkenti Madrid'de meydana gelen uçak kazasında hayatını kaybedenler için ülke genelinde 3 günlük yas ilan edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Madrid Havaalanı'nda meydana gelen uçak kazasında ölen 153 kişinin yakınları, İspanya'nın ve Avrupa'nın çeşitli yerlerinden Madrid'e geldi. Yakınlarının akıbetini bilmeyen yüzlerce kişi, İspanya devleti tarafından kazanın olduğu havaalanı yakınlarındaki Oditoryum Oteli'ne yerleştirildi.

Burada sağlık görevlilerinin 24 saat gözetimi altında tutulan kazazede yakınları, ceset teşhisi için gruplar halinde otobüslerle Ifermo adı verilen morga getirilmeye devam ediliyor.

Kazada 2 erkek kardeşi ölen Jurena adlı İspanyol kız, "Kazada 2 küçük erkek kardeşim öldü. Çok üzgünüm. Öldüklerini ve bir şeyi değiştiremeyeceğimi biliyorum. Ama içimde onları göreceğime dair bir ümit var. Bir anlığına hayatta olabileceklerini, kurtulanlar arasında olduklarını sanmıştım. Kaza haberini duyduğum anda, kardeşlerimin o uçakta olduğunu hissettim" dedi. Psikologdan yardım aldığını ve ayakta durmakta güçlük çektiğini ifade eden Jurena, İspanyol yetkililerin kendilerini yeterince bilgilendirmemesinden de yakındı. Jurena, "Yetkililer kazazede yakınlarına bile bilgi vermiyor. Olayla ilgili ne öğrendiysem medyadan öğrendim. Buradaki yetkililerden hiçbir bilgi alamadım" diye konuştu.

Kızılhaç sağlık görevlisi Miguel Angel Rodriguezise, "Şu anda otelde kaç kişi olduğunu söylememiz çok zor, çünkü hala insanlar gelmeye devam ediyor. Gruplar halinde morgu ziyaret edip, ceset teşhisinde bulunuyorlar. Tahmin edebileceğimiz gibi bu çok zor bir durum. Durum kazazede yakınları için son derece karışık, psikolojileri son derece altüst olmuş durumda. Burada ölenler ya birinin oğlu ya babası ya da annesi. Felaketten sonraki ilk 24 saatte net bilgi almak zor. Morgu kendi gözlerimle gördüm, onlarca insanın ölmesi korkunç bir şey. Cesetlerin teşhisi her ne kadar zor olsa da, polis bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor" dedi.

Bir başka kazazede yakını Marco Moradiaz, "Çok üzgünüm, hiçbir şey bilmiyorum, konuşmak istemiyorum" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*