İspanya'da başörtüsü tartışması

İspanya'da başörtüsü tartışması.12924
  • Giriş : 29.06.2008 / 17:35:00

İspanya'da Eşitlik Bakanı Bibiana Aido, kadınların başörtüsü takmasına karşı çıkınca, Müslüman derneklerinden tepki aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Medeniyetler İttifakında kadının rolü konulu bir konferansa katılan Aido, "ayrımcılık yapmayan ve her zaman için cinsiyetler arasında eşitliği teşvik eden kültürel geleneklerin korunması ve bunlara saygı gösterilmesi" gerektiğini belirtti.

"İnsan haklarını ihlal eden veya kadınlarda ayrımcılık yapan kültürlerin korunmasına ise gerek yok" diye konuşan Aido, Avrupa'da Arap erkeklerinin kendileri Batı modasına en uygun kıyafetler giyerken, kadınlara yasak getirdiklerini söyledi.

Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero hükümetinin 31 yaşında olan en genç bakanı Aido, "kadınlar eğer zorla başörtüsü takıyorsa bunu engelleyici yasaların olmasını" savundu.

Bakan Aido'nun sözleri başta İspanya'daki Müslüman dernekleri olmak üzere bazı sivil toplum örgütlerinden tepki aldı. Başörtüsü veya türbanın "Müslüman kadının kimliği" olduğu açıklamasında bulunan dernekler, başörtüsü takmanın bir tercih olduğunu ve dindar Müslümanların inançları gereği başörtüsü taktığını belirttiler.

Ceuta'daki Müslüman Kadınlar Derneği, Aido'ya, "İslam dininin gerçeğini bilmeyerek konuştuğu" suçlamasında bulundu.

Başbakan Zapatero da başörtüsü konusunda yaşanan tartışmalarla ilgili bir soruya, "Başörtüsünü ayrımcılık yaratan bir unsur olarak algılamak için bir neden yok. Müslüman kökenli kişilerin önemli bir sayıda olduğu toplumumuzda, birlikte yaşam yeterince iyi şekilde sağlandı. Olumlu bir denge var" yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious