İspanya'da iki BASK partisi kapatılıyor

İspanya'da iki BASK partisi kapatılıyor.6195
  • Giriş : 25.01.2008 / 16:55:00

İspanya hükümeti, terör örgütü ETA veyasa dışı Batasuna partisi ile ilişkileri olduğu gerekçesiyle Bask bölgesinde faaliyet gösteren Bask Milliyetçi Hareketi (ANV) ve Bask Komünist Partisi'nin (PCTV) yasa dışı ilan edilmesi yönünde yasal süreci başlatma k

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İspanya'da devletin hukuki davalarına bakan avukatlık kurumu "Devlet Avukatlığı", hükümettenaldığı yetkiyle, iki partinin yasa dışı ilan edilmesine yönelik dava açmak için yasal işlemleri başlatacak.

Hükümet sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Maria Terese Fernandez de la Vega, verilen yetkiyle, iki partinin 9 Mart tarihinde yapılacak genel seçimlere katılmasının engelleneceğini söyledi.

Fernandez de la Vega, ANV ve PCTV üyelerinin başka partilerden veya bağımsız olarak seçimlere katılmasının da önlenmesi için gerekli yasal girişimlerin yapılacağını bildirdi.

ANV ve PCTV'nin Siyasi Partiler Yasası'nı ihlal ettiğine dair delillerin bulunduğunu belirten Fernandez de la Vega, "Hiçbir şey yasaların üzerinde olamaz" dedi.

Bu arada, verilen bilgiye göre, savcılığın bir hafta içinde ANV ve PCTV'ninyasa dışı ilan edilmesi talebini Yüksek Mahkemeye sunacak.

Başsavcı Candido Conde Pumpido, basına yaptığı açıklamada, Yüksek Mahkemeye yapılacak başvurunun akabinde, bu iki partinin siyasi faaliyetlerinin durdurulmasının talepedileceğini söyledi.

Pumpido, her iki partinin de yasa dışı Batasuna partisinin yasak olan faaliyetlerine ekonomik destek sağlamakla suçlandığını, ANV için ayrıca terörist propagandasına destek verme suçlamasının da bulunduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious