İspanya'da kadın aday yasası

  • Giriş : 17.03.2007 / 00:00:00

Siyasette kadın sayısını artırmak için harekete geçen İspanya'da, partilerin seçim listelerinin yüzde 40'ını kadın adaylardan oluşturması kararlaştırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yasa ilk kez mayıs ayındaki belediye seçimlerinde uygulanacak

İspanya'da kadın aday şartı

Siyasette kadın sayısını artırmak için harekete geçen İspanya'da, partilerin seçim listelerinin yüzde 40'ını kadın adaylardan oluşturması kararlaştırıldı. Yasa ilk kez mayıs ayındaki belediye seçimlerinde uygulanacak.

Maço imajıyla bilinen İspanya, siyasetteki kadın sayısını artırmak için yasa çıkardı. Buna göre siyasi partiler seçim listelerinin yüzde 40'ını kadın adaylardan oluşturacak.
Yasa ilk kez mayıs ayındaki belediye seçimleri sırasında uygulanacak. İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, yasanın parlamentoda kabulünün ardından yaptığı konuşmada, "Yarın yeni toplumun ilk günü olacak" dedi. 350 sandalyeli parlamentoda bulunan 192 milletvekilinin desteğiyle çıkan yasa, iş hayatında da kadına daha geniş imkânlar sunulmasını sağlayacak.
250'den fazla çalışanı bulunan şirketlerin işçi sendikalarıyla kadınların daha fazla temsil edilmesi için anlaşma imzalanması sağlanacak. Erkekler de çocukları doğduktan sonra 15 gün izne çıkabilecek. 2013 yılından itibaren izin süresi bir aya çıkarılacak. 2004 yılında başbakanlık koltuğuna oturan Zapatero, 16 bakandan oluşan kabinesinin 8'ini kadınlardan seçerek ülkede bir ilke imza atmıştı. İspanya'da üniversite eğitimli kadın oranı erkeklerden fazla olsa da siyasette ve iş yaşamında kadınların temsili çok az.

NOT: Türkiye'de 3 Kasım seçimlerinde 24 kadın Meclis'e girdi. Bunlardan 13'ü AK Parti, 11'i ise CHP'den seçildi. 2 kadın milletvekili istifa edip Anavatan Partisi'ne geçince, AK Parti'nin kadın vekil sayısı 11'e düştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious