İspanya'da karikatür krizi Avrupa Parlamentosu'nda

  • Giriş : 09.09.2007 / 09:56:00

İspanya’da karikatür yayımlayan mizah dergisi toplatılınca konu Avrupa Parlamentosu’na taşındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İspanya’da prensle prensesi yatakta gösteren karikatür yayımlayan mizah dergisi toplatılınca, konu bir soru önergesi aracılığıyla Avrupa Parlamentosu’na taşındı.


İspanya’da El Jueves (Perşembe) adlı mizah dergisi hükümetin çocuk sahibi olan ailelere 2 bin 500 euro çocuk yardımı yapacağı haberleri üzerine İspanya Veliahtı Felipe ile Prenses Letizia’yı yatakta gösteren ve “üretken bir işte çalışmaması” dolayısıyla eleştirilen Prens’in, “Hamile kalırsan, bu benim hayatımda elde edeceğim en kolay kazanç olacak" diye konuşturulduğu karikatürle çalkalandı.

Karikatür üzerine dergi mahkeme kararıyla toplatıldı. İngiliz Parlamenter Rober Kilroy-Silk de konuyu Avrupa Parlamentosu’na taşıdı.

Kilroy-Silk AB Komisyonu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Komisyon, haftalık mizah dergisi El Jueves’e, Kraliyet’e saldırıldığı iddia edilen karikatürleri yayınlamasından sonra polis tarafından el konulmasını takiben, İspanyol Hükümeti nezdinde hangi girişimlerde bulunmuştur” diye sordu.

STRAZBURG’U ADRES GÖSTERDİ

AB Komisyonu’nun Adalet, Özgürlük ve Güvenlikten Sorumlu Üyesi Franco Frattini ise verdiği yanıtta, “Komisyon, Avrupa Birliği Temel Haklar Sözleşmesi’nin 11’inci Maddesi’yle teminat altına alınan, Avrupa Birliği’nin kurucu ilkelerinden biri olan ifade özgürlüğüne büyük önem vermektedir” dedi. Bununla birlikte Avrupa Topluluğu’nu kuran Antlaşma ve Avrupa Birliği’yle ilgili Antlaşma’ya göre AB Komisyonu’nun temel hakların ihlali konularına müdahale edecek bir gücü bulunmadığını kaydeden Frattini, “Komisyon, ifade özgürlüğüne saygı konusunu sadece Topluluk hukkuyla bağlantı kurulabildiği yerdeki somut olaylarda tetkik edebilir. Bu bağlantı, Sayın Üye’nin tanımladığı durumda kurulmamıştır” dedi.

Franco Frattini yanıtını, “Mahkemeler dahil ulusal otoriteler, genel olarak temel insan haklarına ve ifade özgürlüğüne saygıyı tam olarak temin etmek zorundadır. Son merci olarak da Strazburg’daki İnsan Hakları Mahmekesi davaların esasları üzerine karar vermek üzere tamamlayıcı bir organ olarak bulunmaktadır” diye bitirdi.

OLAY?

Benzerleri kimi ülkelerde zaman zaman görülen karikatür krizlerinden biri Ağustos ayında İspanya’da patladı. İspanya Ulusal Mahkeme Hakimi Juan del Olmo, İspanya veliahtı Prens Felipe ve eşi Letizia ile ilgili cinsel içerikli bir karikatür yayımlayan dergiye el konulması talimatını verdi.

El Jueves dergisinin kapağında, İspanya'da hükümetin çocuk sahibi olan her aileye 2500 avro para yardımı yapma kararı işlenirken “üretken bir işle ilgilenmemesi” İspanyol basınında espri konusu olan Prens Felipe ve eşi Letizia'nın bir karikatürü yayımlandı. Dergi Prens'in “ilk kez üretken bir mesai içinde olduğunu” yazdı. Prens "Hamile kalırsan, bu benim hayatımda elde edeceğim en kolay kazanç olacak" diye konuşturuldu. Dergi toplatılmakla da kalmadı Yargıç, kapaktaki karikatürü çizen kişinin isminin bildirilmesini istedi, karikatür internet sitesinden de kaldırıldı. Dergi yöneticilerinin Kraliyet ailesine hakaret etmekten 2 yıl hapis cezası alabilecekleri iddia edildi.

El Jueves dergisi yayına başladığı ilk sayısı ve sonraki sayılarından birinde de Vatikan ve İspanya’ya yönelik eleştirilerinden dolayı da toplatılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious