İspanya'da kilise ile Başbakan arasında tartışma

İspanya'da kilise ile Başbakan arasında tartışma.13832
  • Giriş : 02.02.2008 / 20:57:00

İspanya'da 9 martta yapılacak genel seçimlerden önce Katolik Kilisesi'nin "(Başbakan) Zapatero'ya oy vermeyin" çağrısı tartışma yarattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero, bir grup iş adamı ile görüşmesinde, kilisenin seçimlerden önce ana muhalefetteki Halk Partisi'ni (PP) desteklemesinin hukuki olabileceğini belirtti, ancak kilisenin yayımladığı açıklamada "terörist gruplarla diyalog kuranlara oy vermeyin" ifadesini sert dille eleştirdi.

Zapatero, "Terörizmin seçim kampanyalarında kullanılmasına izin vermiyoruz. Ne Rajoy'un (PP lideri) bunu kullanmasını kabul ettik ne de piskoposların kullanmasını kabul ederiz. Piskoposların seçim kampanyasına terörizmi alet etmek hakları yok" dedi.
Zapatero, "20 minutos" adlı ücretsiz dağıtılan gazeteye verdiği demeçte de PP ile İspanya Piskoposlar Konferansı'na bağlı aşırı dinci piskoposlar arasında bir anlaşma olduğunu iddia etti.

Zapatero, "PP'yi piskoposların etrafındaki sahte entelektüeller yönetiyor ve bunlar İspanya'yı da yönetmek istiyor. Bu seçimlerdeki oyunun temeli bu" şeklinde konuştu.
Bu arada Zapatero'nun genel başkanı olduğu Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) üst düzey yönetimi de İspanyol devleti ile Katolik Kilisesi arasındaki mevcut anlaşmaların gözden geçirilebileceği tehdidinde bulundu.

Öte yandan Zapatero'ya tepki gösteren bir grup piskopos, Başbakanın kendilerine hakaret ettiğini belirtti. Piskoposlar Konferansı'nın eski sözcüsü piskopos Sigüenza, "Zapatero üzerine sanbenito (engizisyon mahkumlarının giydikleri gömlek) giydi. Ortalığı karıştırmak için bizi kullanmasın" diye konuştu.

İspanya'da sosyalist hükümetin yaptığı eşcinseller arası evlilik, boşanmanın kolaylaştırılması gibi reformlar ve gelecekte atmayı planladığı, kürtajın daha serbest hale getirilmesi ve laik eğitim konularındaki adımları Katolik Kilisesi tarafından büyük tepki alıyor.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious