İspanya'da seçim: Halk partisi galip

İspanya'da seçim: Halk partisi galip.9595
  • Giriş : 28.05.2007 / 11:43:00
  • Güncelleme : 28.05.2007 / 11:48:50

İspanya'da dünkü yerel seçimlerin galibi ana muhalefet Halk Partisi (PP) oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İspanya'da yaklaşık 35 milyon seçmenin kayıtlı olduğu 13 özerk yönetim ve 8111 belediyeyi ilgilendiren dünkü yerel seçimlerin galibi ana muhalefet Halk Partisi (PP) oldu.

Katlımın bir önceki seçimlere oranla yüzde 4 oranında düşerek yüzde 63düzeyinde kaldığı seçimlerin açıklanan resmi sonuçlarına göre, İspanyagenelinde oyların yüzde 35,65'ini PP, yüzde 34,93'ünü iktidardakiSosyalist İşçi Partisi (PSOE) alırken, yüzde 5,49'luk oranla komünist görüşlü Birleşik Sol (IU) üçüncü sırada yer aldı.

İspanya'da 2003 yılındaki yerel seçimlerde PSOE yüzde 34,83, PP ise yüzde 34,29 oranlarında oy almıştı. Son yerel seçimlerde PP oy oranını özellikle Madrid ve Valencia kentlerinde artırırken, elinde bulundurduğu Balear Adaları ve Navarra özerk yönetimlerinde çoğunluğu kaybetti.

Madrid'deki özerk yönetim ve belediye başkanlığını yüzde 55'e yakın oy alarak elinden bırakmayan PP, burada "tarihi bir başarı" elde etti. Madrid'deki parti genel merkezi binasında partililere seslenenPP'nin lideri Mariano Rajoy, "7 yıl aradan sonra yeniden İspanya'nınbirinci partisi olduk" diyerek, "zafer" ilan etti.

Normal şartlarda 2008 Mart ayında yapılacak genel seçimlere kadar bu hızla çalışmaya devam edeceklerini kaydeden Rajoy, gelecek yıl yeniden iktidara geleceklerini söyledi.

PSOE ise PP'den daha az oy almasına rağmen ülke genelinde dahafazla belediye meclis üyesi kazandı.

BASK BÖLGESİ

Bu arada, seçimlerin en çarpıcı sonuçlarından biri, Bask bölgesinde yasa dışı Batasuna partisinin desteklediği Milliyetçi Bask Hareketi'nin (ANV) 30'a yakın belediyeyi kazanması oldu.

Bask bölgesinde barış sağlamaya yönelik görüşmelerde sık sık Baskbölgesine bağlanacağı iddiaları ortaya atılan Navarra Özerk Yönetimindeise Batasuna'nın eski yöneticilerinden Patxi Zabaleta liderliğindeki Baskmilliyetçisi parti Nafarroa Bai (Na-Bai) önemli başarı elde ederek,özerk yönetim meclisine 12 kişi seçtirdi.

Navarra'da Halk Partisi'nin kolu olan UPN'nin 1996 yılınan bu yana elinde bulundurduğu çoğunluğu kaybetmesine neden olan Na-Bai, özerk yönetimde oluşturulacak yeni koalisyon hükümeti görüşmelerinde de kilit konumda yer alacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious