İspanya'da sosyal reformlar devam edecek

İspanya'da sosyal reformlar devam edecek.18569
  • Giriş : 08.04.2008 / 17:12:00

İspanya'da 9 Mart'ta yapılan seçimleri kazanan ve Kral Juan Carlos tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen PSOE lideri Jose Luis Rodriguez Zapatero, 4 yıllık hükümet programını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

350 sandalyeli mecliste 169 milletvekili çıkaran, mutlak çoğunluğu elde edememesine rağmen tek başına hükümeti kuran PSOE, ülkenin milliyetçi bölgelerini temsil eden partilerin dışarıdan desteğini ise alamadı.

Bugün açıklanan hükümet programı yarın da tartışılacak. Güven oylaması ise çarşamba günü yapılacak. Hükümetin, ilk turda gerekli 176 oyu alamayacağı tahmin ediliyor. İkinci tur oylama ise gerekli olması halinde cuma günü yapılacak.

Hükümet programını açıklayan Zapatero, ekonomik krize rağmen sosyal reformların devam edeceği vaadinde bulundu.

Sosyalist lider, asgari ücretin 800 euroya, emekli maaşının 850 euroya ve 70 yaşın üzerindeki dul maaşının 700 euoraya çıkartılması, istihdamın artırılması ve gelecek 10 yılda 1.5 milyon yeni konut yapılmasının hedeflendiğini, ilk Bakanlar Kurulu toplantısında gelir vergisi veren herkese 400 euro geri ödeme yapılması kararı alacaklarını söyledi.

Eşitlik yasasının genişletileceğini de kaydeden Zapatero, kadınların erkeklerle eşit ücret almasını sağlayacaklarını belirtti.

ETA terörü ile mücadeleye de devam edeceklerini ifade eden Zapatero, ETA terörüne karşı yeni bir strateji geliştirmek için tüm siyasi partilere anlaşma çağrısında bulundu.

İspanya'nın 2010'un ilk yarısında AB dönem başkanlığını üstleneceğini hatırlatan Zapatero, "önceliklerin AB'nin yeniden uluslararası alanda baş aktör haline gelmesi, dünyada barış için çalışması, iklim değişikliğiyle mücadele etmesi, göçmen sorununa çözümler üretmesi, Afrika'nın kalkınmasına yardım etmesi ve Akdeniz'de işbirliği ile diyaloğun artırılması" olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious